Maciej Stuhr dziękuje za uratowanie taty i przypomina o postępowaniu w przypadku udaru

29.07.2020
Aktualizacja: 29.07.2020 14:31
Maciej Stuhr dziękuje za uratowanie życie jego taty.
fot. Facebook/screen

Maciej Stuhr postanowił oficjalnie odnieść się do stanu zdrowia swojego ojca. Na swoim profilu facebookowym wystosował ważny apel do internautów o tym, jak reagować w przypadku udarów kogoś z otoczenia. Zaczął od słów: "W przypadku udaru mózgu, absolutnie kluczowe są pierwsze godziny". 

W połowie lipca Jerzy Stuhr trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie lekarze określali jego stan jako poważny. Stopniowo, w kolejnych dniach pojawiały się informacje, że Jerzy Stuhr jest w kontakcie z rodziną i otoczeniem.

Aktor miał odzyskać mowę, ale z trudnością wypowiadał zdania. We wtorek, 28 lipca, wyszedł ze szpitala. – Czuje się dobrze, właśnie jedziemy do domu –  przekazała "Gazecie Wyborczej" żona aktora Barbara Stuhr.

Teraz głos zabrał też syn aktora, Maciej Stuhr, dziękując lekarzom z Krakowa. Do tej pory aktor odmawiał komentarzy na temat choroby swojego ojca, ograniczając się jedynie do krótkiego zdania o poprawie stanu zdrowia.

– Ponieważ mój Tato nie dorobił się póki co Facebooka, w jego i rodziny imieniu bardzo pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w ostatnich tygodniach! Ekipie ratunkowej z Rabki, szpitalowi w Nowym Targu oraz szpitalowi w Prokocimiu za fantastyczną, szybką i profesjonalną pomoc. Każdej pielęgniarce, oddziałowym, ratownikom i fizjoterapeutom oraz oczywiście lekarzom wielkie dzięki i brawa dla Was! Dziękujemy z całego serca! – czytamy na profilu Macieja Stuhra. 

We wpisie aktora jest też ważny komunikat do wszystkich na temat ratowania osoby, która dostaje udaru.  - Jeśli niepokoi Was stan kogoś w Waszym otoczeniu, jeśli utrudniony jest kontakt, człowiek nagle inaczej reaguje, nie potrafi wyciągnąć ręki, wskazać czegoś palcem, dotknąć sobie czubka nosa - nie zastanawiacie się, wzywajcie karetkę. Nie dzwońcie po wujka Mietka, który jest lekarzem, nie wieźcie autem pacjenta do szpitala - dzwońcie na 112. To najlepszy rodzaj pomocy, który taki człowiek może otrzymać! - zaapelował aktor, dziękując za słowa wsparcia. – Komisarz Ryba wraca do akcji! – dodaje.

Zdaniem eksperta

Pierwsza pomoc w udarze obejmuje przede wszystkim jak najszybsze wezwanie pomocy. Jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, wezwij pogotowie ratunkowe, zadzwoń pod numer 999 lub 112, lub poproś, by ktoś z Twojego otoczenia to zrobił. 

Przeczytaj: Udar mózgu: objawy. Jak rozpoznać udar i jak się zachować?

Podziękowania opublikowała również żona aktora. – Ze swojej strony wyrażamy najwyższy podziw i podziękowania dla: załogi karetki z Rabki, personelu szpitala w Nowym Targu za wspaniałą decyzję i pomoc oraz za bardzo profesjonalną, serdeczną opiekę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Cały personel od salowych przez pielęgniarki i nadzwyczajnych, budzących zaufanie lekarzy zasługuje na wyrazy najgłębszego szacunku i podziękowania od nas – zaznaczyła Barbara Stuhr.

Najczęstsze objawy udaru to:

  • nagły, bardzo silny ból głowy (zwłaszcza w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego)
  • asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (opadanie kącika ust)
  • utrata siły lub kontroli nad kończynami (bezwładna ręka i/lub noga), z reguły po jednej stronie ciała
  • zaburzenia mowy – bezładna, niezrozumiała mowa
  • zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia, całkowita utrata widzenia)
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów
  • zaburzenia lub utrata przytomności (w przypadku rozległego udaru)