Zamknij

Koszmary senne mogą być wczesnym objawem poważnej choroby

08.06.2022 11:53

Regularne koszmary senne mogą być oznaką poważnej choroby neurologicznej. Z brytyjskiego badania wynika, że osoby, które często doświadczają koszmarów sennych, są bardziej narażone na rozwój choroby Parkinsona. Wykazano też, że sny osób z chorobą Parkinsona mogą zawierać bardziej agresywne treści.

Koszmary nocne
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przebadali kilka tysięcy starszych mężczyzn i odkryli, że badani, którzy doświadczają częstych koszmarów sennych, są bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona. Wcześniejsze badania wykazały również, że starsi ludzie z chorobą Parkinsona często doświadczają regularnych koszmarów sennych. Eksperci uważają, że istnieją dowody na to, że częste złe sny mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym rozwoju choroby.

Koszmary senne mogą być wczesnym objawem Parkinsona

W badaniu wykorzystano dane 3818 mężczyzn w wieku od 67 lat pochodzące z amerykańskiego badania "Osteoporotic Fractures in Men Study". Żaden z badanych mężczyzn nie miał choroby Parkinsona na początku badań, gdy pytano o częstotliwość koszmarów sennych. Osoby zgłaszające złe sny przynajmniej raz w tygodniu były następnie obserwowane, by sprawdzić, czy istnieje większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Parkinsona.

Podczas siedmioletniego okresu obserwacji zdiagnozowano 91 przypadków choroby Parkinsona, większość w ciągu pierwszych pięciu lat badania. Okazało się, że mężczyźni, którzy często doświadczali koszmarów sennych w ciągu pierwszych pięciu lat obserwacji, byli ponad trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona niż osoby, które nie miewały koszmary sporadycznie.

Dr Katherine Fletcher, kierownik ds. komunikacji badawczej w organizacji Parkinson’s UK, powiedziała: "Wiemy, że wiele osób z chorobą Parkinsona doświadcza problemów ze snem. Chociaż można ich doświadczać na każdym etapie, badania często koncentrowały się na tych objawach, które mogą pojawić się we wczesnych stadiach choroby, przed diagnozą, ponieważ mogą one pomóc nam przewidzieć, u kogo rozwinie się choroba Parkinsona w przyszłości."

- Poprzednie badania wykazały również, że sny osób z chorobą Parkinsona mogą zawierać bardziej agresywne treści, ogólnie bardziej żywe i koszmarne, niż sny osób bez tej choroby. Istnieją również dowody na to, że złe sny mogą być związane z późniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych. To nowe badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że koszmary senne mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona, w tym przypadku wiążąc złe sny ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby u ludzi — dodała ekspertka.

Naukowcy planują teraz rozszerzyć badanie na większe grupy osób obu płci, pochodzących z różnych środowisk, a także na inne choroby neurodegeneracyjne, w tym chorobę Alzheimera.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: eClinicalMedicine (thelancet.com)