Zamknij

Komu grozi alzheimer? Potwierdzono 10 nowych czynników ryzyka

25.02.2022 10:16

Ustalenie czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera, jest kluczowe, jeśli chodzi o profilaktykę choroby. Nowe badanie potwierdziło, że Alzheimer nie zawsze ma związek z genami. Kto jest najbardziej narażony?

Ustalono 10 nowych czynników ryzyka
fot. Shutterstock

Alzheimer dotyka coraz więcej osób. Prowadzi do stopniowej utraty kolejnych umiejętności, a po pewnym czasie chory przestaje funkcjonować samodzielnie i wymaga stałej opieki. W Polsce z różnymi formami otępienia zmaga się pół miliona pacjentów. Liczba ta stale rośnie. Naukowcy od dawna szukają sposobu, by zahamować rozwój demencji. Niestety, bezpośrednie przyczyny choroby Alzheimera nadal nie są znane.

Dotychczas za najgroźniejsze czynniki ryzyka uważano predyspozycje genetyczne i choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie czy schorzenia serca. Nowe badanie przeprowadzone przez wielodyscyplinarny zespół naukowców w ramach projektu Aramis Paris Brain Institute daje zupełnie nowe spojrzenie na profilaktykę Alzheimera. Naukowcy wyodrębnili 10 najważniejszych czynników, które zwiększą ryzyko rozwoju choroby w ciągu najbliższych 15 lat. Wnioski są zaskakujące.

Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców było pierwszym na tak dużą skalę. Wzięło w nim udział niemal 80 tysięcy pacjentów. Połowa z nich miała zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Drugą połowę stanowiły osoby, u których w okresie badań nie zdiagnozowano chorób otępiennych. Naukowcy wykorzystali modelowanie matematyczne i przetestowali powiązania między chorobą Alzheimera, a 123 różnymi czynnikami zdrowotnymi. W ten sposób ustalono 10 najważniejszych czynników, które będą miały wpływ na zachorowania w najbliższych latach. Mimo że niektóre z nich pokrywają się z wnioskami z wcześniejszych badań, potwierdzono też inne czynniki. Okazuje się, że są one bardziej powszechne, niż sądzono.

Co zwiększa ryzyko choroby Alzheimera? LISTA czynników

Wśród czynników, które najbardziej przyczyniają się do rozwoju demencji, naukowcy wymienili:

Odkrycie potwierdza, że zaburzenia psychiczne mogą wyniszczać układ nerwowy. Wyniki te ułatwiają też rozróżnienie między czynnikami ryzyka związanymi z wczesnymi stadiami choroby a prawdopodobnymi schorzeniami współistniejącymi występującymi w ciągu kilku lat od diagnozy (np. zaburzenia snu i zaburzenia układu moczowego). Autorzy badań zaznaczają, że nowe wnioski mogą  korzystnie wpłynąć na wdrażanie odpowiednich zasad profilaktyki u wielu osób znajdujących się w grupie ryzyka.

Źródło: thelancet.com, medicalexpress.com