Zamknij

Karolina Korwin-Piotrowska o migrenie: nie zniszczysz mnie

10.04.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 03:07

– Jechałam skulona na tylnym siedzeniu samochodu. Prawie nic nie słyszałam, prawie nic nie widziałam. Myślałam, że umieram – mówiła Karolina Korwin-Piotrowska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Karolina Korwin-Piotrowska w Radiu ZET
fot. Radio Zet

Pierwszy poważny atak wystąpił po silnym stresie związanym z pogrzebem ojca. Karolina Korwin-Piotrowska pamięta, że wróciła do domu, usiadła w fotelu i w zasadzie straciła świadomość. Ból głowy był tak silny, że do szpitala jechała skulona na tylnym siedzeniu samochodu, w kocu, bo było jej zimno, na ceracie, ponieważ wymiotowała. Sztywniała jej lewa ręka, każdy dźwięk, każdy dotyk potęgował ból. „Prawie nic nie słyszałam, prawie nic nie widziałam. Myślałam, że umieram. Tego się nie zapomina” – mówiła o Karolina Korwin-Piotrowska Michałowi Figurskiemu w Radiu ZET.

Migrena – objawy

Gdy usłyszała, że to może być atak migreny, była w szoku. Dotychczas migrena kojarzyła jej się raczej literacko. Tymczasem okazało się, że to bardzo demokratyczna choroba. „W poczekalni u neurologa widziałam pięcioletniego chłopca, który na migrenę cierpiał od dwóch lat” – mówiła Karolina Korwin-Piotrowska w Radiu ZET.

– Migrena ma swoje stereotypy, związane głównie z literaturą. Natomiast jest to bardzo poważna choroba, która dotyczy bardzo wielu ludzi. W populacji ogólnej na całym świecie jest to ponad 15 proc. osób – podkreśliła dr Iwona Sarzyńska-Długosz, neurolog, specjalista medycznej z Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Dowiedz się więcej6 typów migreny - na który z nich cierpisz? 

Jednocześnie obecna w studiu ekspertka przyznała, że lekarze wciąż nie znają przyczyn rozwoju choroby, choć wiadomo już, co może wywoływać ataki bólu. Są to m.in. zmiany hormonalne, silny stres, przewlekłe zmęczenie oraz niektóre produkty spożywcze.

Najczęstsze objawy migreny to:

  • ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na dźwięki.

Migrena – nowe metody leczenia

– Nie można dać się zwariować. Moja sytuacja się polepszyła, gdy zaczęłam się wsłuchiwać w swoje ciało. Nauczyłam się wyłapywać sygnały, zanim choroba zaatakuje. Pomyślałam, że zrobię wszystko, żeby tego bólu uniknąć – mówiła Karolina Korwin-Piotrowska w Radiu ZET.

Dr Iwona Sarzyńska-Długosz potwierdziła, że jest to dobry sposób, aby okiełznać chorobę. „Każdy atak migreny jest inny. Pacjenci muszą być bardzo wsłuchani w siebie, żeby wiedzieć, czy to jest atak, który przejdzie po standardowych lekach, które stosują na przerwanie ataku migreny, czy też będą wymagać fachowej pomocy” – mówiła dr Iwona Sarzyńska-Długosz.

Zobacz takżeLęk przed atakiem migreny – chorzy cierpią podwójnie 

Ekspertka podkreśliła, żeby nie bagatelizować bólu głowy, zwłaszcza jeśli ma on charakter przewlekły, nawracający, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Jeśli lekarz zdiagnozuje migrenę, istnieje możliwość skorzystania z nowoczesnych metod łagodzenia objawów migreny, takich jak:

  • elektroniczna stymulacja nerwu trójdzielnego,
  • ostrzykiwanie okolic skroni, potylicy i karku toksyną botulinową,
  • zastrzyki z przeciwciała monoklonalnego.

– Ktoś może pomyśleć: leniwa. Mam to gdzieś. Wolę się przespać godzinę niż wylądować pod kolejną kroplówką – podsumowała Karolina Korwin-Piotrowska w Radiu ZET.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu