Zamknij

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera. Objawy, leczenie, dieta na pamięć

Redakcja
07.07.2015
Aktualizacja: 17.11.2020 03:58

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na chorobę Alzheimera może cierpieć nawet 47 mln ludzi na całym świecie. Do tej pory naukowcy nie opracowali skutecznego leku, który mógłby  zatrzymać objawy choroby. Są jednak pewne sposoby, aby zminimalizować skutki Alzheimera. 

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera. Objawy, leczenie, dieta na pamięć
fot. ---

Naukowcy regularnie pracują nad wyjaśnieniem przyczyn występowania Alzheimera. Chociaż medycyna wyraźnie się rozwinęła, to wciąż nie są znane dokładne źródła choroby. Alzheimer wciąż występuje w ścisłej 10 najbardziej śmiercionośnych chorób. W Stanach Zjednoczonych zajmuje niechlubne 6. miejsce.

Eksperci nie mają wątpliwości. Minie jeszcze sporo czasu zanim rozpracujemy Alzheimera. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można choć trochę zniwelować skutki tej groźnej choroby. Umysłowe ćwiczenia, odpowiedni sen, unikanie używek czy odpowiednia dieta, to tylko niektóre z metod zapobiegających rozwojowi Alzheimera.

Alzheimer – śmiercionośna choroba 

Nie ma reguły. Na Alzheimera chorują zarówno młodzi, jak i starzy. – Moim najmłodszym pacjentem był 27-latek. Natomiast najstarszym 91-latek – mówi portalowi CNN dr Richard Isaacson, który wraz z grupą amerykańskich lekarzy pracuje nad znalezieniem przyczyn choroby.

Najlepszą metodą na wczesne wykrycie choroby są regularne badania. Naukowcy są zdania, że 1 na 3 przypadki choroby Alzheimera można było zapobiec. – Najważniejsze są pierwsze objawy. W momencie kiedy zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego, jak najszybciej musimy się udać do lekarza – tłumaczy dr Isaacson.

Takie badania nie są bolesne. Przede wszystkim polegają na tym, że pacjent wykonuje ćwiczenia określające jego zdolność myślenia. Sprawdzany jest też poziom cholesterolu i wskaźnik masy ciała. Te wszystkie czynniki mają ogromny wpływ na rozwijanie się choroby.

Alzheimer – jak zapobiegać?

- Najważniejsze jest rozpoznanie. Następnie skierowanie na odpowiednie badania. Dopiero na końcu tej procedury następuje leczenie – tłumaczy dr Isaacson. W Stanach Zjednoczonych działa Stowarzyszenie Alzheimera. W jego szeregach zasiadają wybitni eksperci, których zadaniem jest przygotowanie strategii działania w przypadku wystąpienia choroby.

Stowarzyszenie przygotowało również listę rzeczy, które są dobre dla zahamowania rozwijania się Alzheimera. W spisie znalazły się m.in. porady dotyczące zwiększenia liczby godzin snu, stosowanie diety bogatej w witaminy czy regularne ćwiczenia umysłu (rozwiązywanie działań matematycznych czy łamigłówek). Chociaż na Alzheimera nie ma lekarstwa, to warto o siebie zadbać i regularnie się badać.