Oceń
Elektryczny implant, który wszczepiono trzem pacjentom, to nadzieja dla wielu osób, które są sparaliżowane. Wyniki badań zespołów badawczych z Uniwersytetu w Louisville oraz Mayo Clinic są bardzo obiecujące. Zostały one opublikowane "Nature Medicine" oraz "New England Journal of Medicine".
Jedną z uczestniczek badania jest 23-letnia Kelly Thomas z Florydy. Wszczepiono jej implant oraz przez kilka miesięcy rehabilitowano - w efekcie kobieta zaczęła chodzić z balkonikiem.
- Bycie uczestnikiem tego badania naprawdę zmieniło moje życie. Dało mi nadzieję, którą straciłam po wypadku samochodowym - powiedziała dziennikarzom. I dodała: - Pierwszy dzień, w którym stanęłam na nogi i zaczęłam chodzić, był emocjonalnym kamieniem milowym w moim wyzdrowieniu. Nigdy tego nie zapomnę. W ciągu jednej minuty szłam z pomocą trenera, a gdy on zatrzymał się, kontynuowałem chodzenie na własną rękę. Ciało ludzkie może osiągnąć przy pomocy badań i technologii.
Kolejnym pacjentem, który wziął udział w tym eksperymencie medycznym był 35-letni Jeff Marquis, który odniósł obrażenia w wypadku na rowerze górskim. Był sparaliżowany od pasa w dół, teraz może chodzić z balkonikiem lub przy wsparciu innych osób.
Trzecim pacjentem jest 29-letni Jered Chinnock. W 2013 r. złamał kręgosłup podczas wypadku na skuterze śnieżnym. Od czasu wszczepienia implantu może pokonać przy balkoniku więcej niż 100 m.
Implant nie naprawia uszkodzeń, tylko omija je, stymulując nerwy w dolnej części rdzenia kręgowego. Dzięki niemu sygnały z mózgu docierają do mięśni nóg, a chorzy ponownie mogą kontrolować swoje ruchy.
Szef zespołu badawczego, neurochirurg dr Kendall Lee z Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, powiedział: - Wyniki badań są ekscytujące, ale to dopiero początek. Jeszcze wiele pracy i badań przed nami. Musimy odpowiedzieć na jeszcze wiele pytań: jak to działa i komu możemy pomóc.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Przerwany rdzeń kręgowy można już zregenerować! Opracowano przełomową metodę
- Paraliż kleszczowy u małej dziewczynki: nie mogła chodzić i mówić po ukąszeniu kleszcza
- Stwardnienie zanikowe boczne - choroba, na którą cierpiał Stephen Hawking
- Nadzieja dla sparaliżowanych. Sprzęt sterowany myślami pozwala na ruch
Źródło: BBC
-------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk
Oceń artykuł