Zamknij

Implant elektryczny pomaga sparaliżowanym stanąć na własnych nogach!

26.09.2018 16:56

To przełom w leczeniu osób sparaliżowanych! Implant elektryczny wszczepiony poniżej miejsca urazu do rdzenia kręgowego pomaga przewodzić sygnały z mózgu do mięśni nóg i sprawia, że osoby sparaliżowane od pasa w dół mogą stanąć na własnych nogach, a nawet przejść kilka kroków.

Implant elektryczny wszczepiony osobie sparaliżowanej
fot. Mayo Clinic

Elektryczny implant, który wszczepiono trzem pacjentom, to nadzieja dla wielu osób, które są sparaliżowane. Wyniki badań zespołów badawczych z Uniwersytetu w Louisville oraz Mayo Clinic są bardzo obiecujące. Zostały one opublikowane "Nature Medicine" oraz "New England Journal of Medicine".

Jedną z uczestniczek badania jest 23-letnia Kelly Thomas z Florydy. Wszczepiono jej implant oraz przez kilka miesięcy rehabilitowano - w efekcie kobieta zaczęła chodzić z balkonikiem.

- Bycie uczestnikiem tego badania naprawdę zmieniło moje życie. Dało mi nadzieję, którą straciłam po wypadku samochodowym - powiedziała dziennikarzom. I dodała: - Pierwszy dzień, w którym stanęłam na nogi i zaczęłam chodzić, był emocjonalnym kamieniem milowym w moim wyzdrowieniu. Nigdy tego nie zapomnę. W ciągu jednej minuty szłam z pomocą trenera, a gdy on zatrzymał się, kontynuowałem chodzenie na własną rękę. Ciało ludzkie może osiągnąć przy pomocy badań i technologii.

Kolejnym pacjentem, który wziął udział w tym eksperymencie medycznym był 35-letni Jeff Marquis, który odniósł obrażenia w wypadku na rowerze górskim. Był sparaliżowany od pasa w dół, teraz może chodzić z balkonikiem lub przy wsparciu innych osób.

Trzecim pacjentem jest 29-letni Jered Chinnock. W 2013 r. złamał kręgosłup podczas wypadku na skuterze śnieżnym. Od czasu wszczepienia implantu może pokonać przy balkoniku więcej niż 100 m.

Implant nie naprawia uszkodzeń, tylko omija je, stymulując nerwy w dolnej części rdzenia kręgowego.  Dzięki niemu sygnały z mózgu docierają do mięśni nóg, a chorzy ponownie mogą kontrolować swoje ruchy.

Szef zespołu badawczego, neurochirurg dr Kendall Lee z Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, powiedział: - Wyniki badań są ekscytujące, ale to dopiero początek. Jeszcze wiele pracy i badań przed nami. Musimy odpowiedzieć na jeszcze wiele pytań: jak to działa i komu możemy pomóc.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: BBC
-------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk