Zamknij

Ice cream headache. Dlaczego po zjedzeniu lodów boli głowa?

15.07.2022
Aktualizacja: 15.07.2022 09:10

U niektórych z nas zjedzenie zimnych lodów kończy się silnym bólem głowy. Ten rodzaj bólu ma nawet nazwę – brain freeze, czyli zmarznięty mózg. Co to za dolegliwość i czy jest niebezpieczna?

Ból głowy po zjedzeniu lodów: skąd się bierze?
fot. Shutterstock
  1. Zmarznięty mózg: co to oznacza?
  2. Ice cream headache: czy to groźne dla zdrowia?

Lody to najlepszy letni deser, po który często sięgamy w wakacje… Niestety, nie każdy czuje się po nich dobrze. Zjedzenie porcji zimnych lodów kończy się u Ciebie bólem głowy? To może być ice cream headache, czyli lodowy ból głowy. Ten rodzaj bólu głowy zwykle jest krótkotrwały, ale u osób bardzo wrażliwych może nawet wywołać kilkugodzinny atak migreny. Efekt zamrożonego mózgu dotyczy nie tylko lodów, ale też zimnych napojów i innych schłodzonych produktów. Zwykle ból głowy pojawia się wtedy, gdy jemy lub pijemy zimne  napoje zbyt szybko. Dlaczego tak się dzieje?

Zmarznięty mózg: co to oznacza?

Ból głowy po zjedzeniu loda jest wywołany nagłym uczuciem zimna na podniebieniu, gdzie znajduje się wiele połączeń nerwowych. Przy obniżeniu temperatury w tym miejscu (zwłaszcza w gorące dni), następuje reakcja szokowa i zwężenie naczyń krwionośnych. Według naukowców bodźce te mogą być przesyłane do mózgu. Nasza anatomia sprawia, że nie czujemy bólu bezpośrednio w podniebieniu, tylko w okolicach oczu i głowy. Według innej teorii ból głowy może być wywołany zwiększeniem przepływu krwi do mózgu i zwiększeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego. 

W takiej sytuacji pomóc powinno podgrzanie podniebienia. Niestety u osób zmagających się z migreną, zjedzenie loda zwiększa ryzyko kolejnego napadu migrenowego.

Ice cream headache: czy to groźne dla zdrowia?

O ile ból głowy po zjedzeniu lodów jest bardzo nieprzyjemnym odczuciem, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i zwykle szybko mija. Pamiętajmy jednak, że lody nie są produktem zalecanym przy migrenie. Ważne jest też to, w jaki sposób spożywamy deser. Lody najlepiej jeść powoli; unikajmy odgryzania wielkich kawałków deseru.

Źródło: medicalnewstoday.com