Wirus odpowiedzialny za trzydniówkę u dzieci przyspiesza rozwój choroby Alzheimera

22.06.2018 16:46
Alzheimer herpeswirusy opryszczka
fot. Shutterstock

Kilka lat temu pojawiła się informacja, że wirus opryszczki (należący do rodziny herpeswirusów) jest nie tylko odpowiedzialny za nieestetyczne wykwity na wardze, ale również może przyczyniać się do szybszego rozwoju choroby Alzheimera. Tezę tę pośrednio potwierdzają ostatnie badania amerykańskich uczonych z Mt Sinai Medical School, choć wskazują one na zupełnie inne szczepy herpeswirusów

W 2014 r. prof. Hugo Lövheim z Umea University w Szwecji ogłosił wyniki badań swojego zespołu, które sugerowały, że zakażenie wirusem Herpes simplex 1 (należącym do rodziny herpeswirusów) do aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera. Badanie przeprowadzono na grupie 3 432 osób, które obserwowano przez ponad 11 lat. Okazało się, że wśród nosicieli HSV-1, choroba Alzheimera występuje dwa razy częściej. Zdaniem badaczy dzieje się tak, ponieważ u osób starszych dochodzi do znacznego obniżenia sprawności układu immunologicznego. To z kolei otwiera wirusowi drogę do przedostania się do mózgu, gdzie sieje spustoszenie.

Do podobnych wniosków doszli amerykańscy uczeni z Mt Sinai Medical School. Jednak ich zdaniem, to nie wirus opryszczki typu 1 (HHV-1) przyspiesza rozwój choroby Alzheimera, ale dwa inne szczepy: ludzki wirus herpes typu 6  (HHV-6) oraz wirus typu 7 (HHV-7).

Te dwa wirusy są niezwykle rozpowszechnione wśród ludzi. Szacuje się, że około 60-80% niemowląt w wieku powyżej 12. miesiąca życia jest zakażonych HHV-6 (ten szczep odpowiedzialny jest za tzw. trzydniówkę), a pierwotne zakażenie HHV-7 występuje zazwyczaj później – pomiędzy 2. a 5. rokiem życia.

Autorzy badania zaobserwowali, że pacjenci z chorobą Alzheimera mają nie tylko wyższy poziom tych dwóch szczepów w organizmie, ale też genomy wirusowe uszkadzają geny zwiększające ryzyko tej choroby.

- Znaleźliśmy genomy wirusowe w mózgach naszych pacjentów z chorobą Alzheimera w znacznie większych ilościach w porównaniu z osobami z podobnym wieku i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi - wyjaśniał współautor badania dr Sam Gandy. I dodał: - To było dla nas zaskakujące odkrycie, więc aby się upewnić, że mamy rację oddaliśmy próbki do analizy do innych laboratoriów. One potwierdziły nasze odkrycie.

Autorzy badania odnieśli się też to badań z 2014 r.: "Nasze wyniki nie podważają, ani nie potwierdzają wyników poprzednich badań, dowodzą jedynie, że herpeswirusy (do których należy wirus opryszczki) znajdują się w mózgu osób chorych na Alzheimera". Badacze podkreślają, że wszystkie trzy szczepy wirusów mogą atakować mózg, siejąc w nim spustoszenie.

Zdaniem naukowców, konieczne są dalsze badania, które sprawdzą, jakie korelacje zachodzą pomiędzy infekcjami wywołanymi przez te wirusy w dzieciństwie, a rozwojem choroby Alzheimera w późniejszym wieku. To bardzo ważne odkrycia. Być może pozwolą one za jakiś czas znaleźć szczepionkę lub lekarstwo zapobiegające niszczycielskiej działalności herpeswirusów w mózgu.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
--------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk