Indie: Lekarzom udało się usunąć największy guz mózgu na świecie

Monika Piorun
26.02.2018 11:47
Indie: Lekarzom udało się usunąć największy guz mózgu na świecie
fot. East News

Ważył prawie 1,9 kg i został ogłoszony największym guzem, jaki kiedykolwiek udało się zoperować lekarzom. Zanim usunięto go 31-letniemu Hindusowi, mężczyzna aż w trzech szpitalach usłyszał, że jego przypadek jest tak skomplikowany, że nikt nie daje mu gwarancji na poprawę stanu zdrowia.

3 lata z „drugą głową”

Trzy lata temu na głowie 31-letniego Santalala Pala, sklepikarza z Uttar Pradesh na północy Indii, pojawiła się narośl. Nietypowe uwypuklenie okazało się guzem, który zaczął się stopniowo rozrastać, powodując postępujące uszkodzenie wzroku. Niestety lekarze nie byli mu w stanie pomóc. 10 procent guza ulokowane było w takim miejscu, że powodowało nacisk na mózg, powodując problemy z widzeniem. Pacjentowi groził też paraliż i dalsze uszkodzenia neurologiczne.

Aż w trzech placówkach uznano, że jego przypadek jest nieoperacyjny. Żaden specjalista nie chciał podjąć się przeprowadzenia zabiegu, który mógłby mu uratować życie. W medycynie nie zanotowano dotąd podobnych przypadków. Największy guz, który wedle oficjalnych informacji został skutecznie usunięty, ważył 1,4 kg. Guz Santlala był o prawie pół kilograma cięższy. Z daleka wyglądał tak, jakby mężczyzna miał „dwie głowy”.

7 godzin operacji, 11 worków krwi

Kto wie, jak skończyłby 31-latek, gdyby nie udało się mu trafić w ręce lekarzy ze szpitala BYL Nair w Bombaju. Chirurdzy przez 7 godzin operowali nietypowego pacjenta. Użyli w tym celu aż 11 worków krwi. Trimurti Nadkarni, ordynator neurochirurgii potwierdza, że był to dotąd największy guz, którego usunięcie zakończyło się sukcesem. Medycy nie informowali o niej opinii publicznej, dopóki nie byli pewni, że stan Santalali jest stabilny i nic nie zagraża jego zdrowiu.

— To była niezwykle imponująca i trudna operacja — potwierdza Trimurti Nadkarni.

Dziś mężczyzna, któremu usunięto rekordowej wielkości guz, może już samodzielnie chodzić i jeść. Eksperci prognozują, że udany zabieg może przyczynić się do tego, że jego wzrok będzie stopniowo się polepszał.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

źródło: The Times of India/BBC

________

zdrowie.radiozet.pl/π