Sędzia Anna Maria Wesołowska o procesie walki z guzem mózgu

11.12.2019
Aktualizacja: 20.03.2020 11:55
Sędzia Anna Maria Wesołowska w Radiu ZET
fot. Shutterstock

- W szpitalu była pani psycholog-neurolog. Rozmawiała z każdym pacjentem. To są wzorce, które należy pokazywać w całej Polsce. W tej sytuacji ja też potrzebowałam jednej rzeczy: troski - mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska w Radiu ZET.

Sędzia Anna Maria Wesołowska nie miała żadnych objawów neurologicznych. Dwa razy poczuła zawroty. Ponieważ pracownię rezonansu magnetycznego ma pod domem, w zasadzie przypadkiem weszła na badanie. Diagnoza: guz mózgu wielkości ponad 5 cm.

Jak przekazać złe informacje?

- Po czasie wszyscy mnie pytają: czy ty się nie załamałaś? Nie. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. Wiedziałam, że może się skończyć różnie. Trzeba to było zaakceptować - mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Neurochirurg prof. Witold Mazurowski tłumaczył, że oponiak na ogół jest guzem łagodnym, rosnącym bardzo powoli, nienaciekającym na tkankę mózgową.

Na pytanie, jak poinformować chorego, o tak poważnym stanie jak guz mózgu, lekarz odpowiedział krótko: "Trzeba ocenić chorego, kto to jest, na jakim poziomie intelektu i odpowiednio dobrać mowę".

Lekarz szybko mnie rozszyfrował

Pacjentka potwierdziła, że komunikacja pomiędzy lekarzem a chorym jest niezwykle ważna. "Lekarz szybko mnie rozszyfrował. Powiedział: Pani sędzio, to poważna sprawa. Pani sobie nie zawraca głowy nagraniami. To było bardzo mądre, bo ja jeszcze lawirowałam: może nie teraz, może w innym miejscu, innymi metodami" - przyznała Anna Maria Wesołowska w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Operacja trwała ponad osiem godzin.

- W szpitalu była pani psycholog-neurolog. Rozmawiała z każdym pacjentem. To są takie wzorce, które należy pokazywać w całej Polsce. W takiej sytuacji ja też potrzebowałam jeden rzeczy: troski - podkreślała sędzia Anna Maria Wesołowska w rozmowie z Michałem Figurskim.

Posłuchaj podcastu

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.