Zamknij

Gęsia skórka - o czym świadczy?

17.09.2018
Aktualizacja: 25.11.2020 17:42

Twoja skóra wygląda jak skóra gęsi? Ten objaw pojawia się w różnych momentach, gdy czujesz zimno, strach, a nawet gdy odczuwasz przyjemność. To zupełnie normalne. Sprawdź, dlaczego robi nam się "gęsia skórka" i o czym to świadczy?

Gęsia skórka - czy to objaw choroby?
fot. Shutterstock

Czy masz "gęsią skórkę", gdy słuchasz poruszającej muzyki, lub gdy dotyka cie partner? A może pojawia się ona pod wpływem zimna lub gdy wystraszysz się czegoś? Ten objaw jest spadkiem po naszych bardziej owłosionych przodkach sprzed milionów lat.

Dlaczego mamy gęsią skórkę?

"Gęsia skórka" to reakcja pilomotoryczna organizmu, polegająca na skurczu mięśni przywłosowych u podstaw mieszków włosowych na znacznym obszarze skóry (np. na ramionach, udach, a nawet całym ciele). W efekcie włoski się prostują. Kiedyś, bardzo dawno temu, ta reakcja pełniła funkcję termoregulacyjną (pomiędzy wyprostowane włosy dostawało się powietrze; wówczas tworzyła się warstwa chroniąca przed zimnem - ogrzane powietrze zatrzymywało się pomiędzy włosami). Obecnie, gdy człowiek odkrył ogień i stracił bujne owłosienie, ta funkcja straciła na znaczeniu i jest raczej objawem reakcji organizmu na emocjonalne wydarzenia.

Skóra przypominająca skórę oskubanej gęsi może pojawić sie pod wpływem: pod wpływem zimna, podczas odczuwania przyjemności, a także strachu (w tym ostatnim przypadku objawami towarzyszącymi są dreszcze i poty). "Gęsia skórka" może być też objawem choroby - rogowacenia okołomieszkowego skóry (jej istotą jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych).

O czym może świadczyć gęsia skórka?

Ten objaw leży też w obszarze zainteresowań wielu naukowców. Niedawno opublikowano wyniki badań przeprowadzonych latem podczas festiwalu muzycznych w Reading i Leeds przez badaczy z Harvard University. Brano w nim pod uwagę korelację stanu zdrowia danej osoby z jej osobowością. Ochotnicy (około 100 osób) nosili podczas imprezy urządzenie monitorujące. Naukowcy, dzięki temu mogli przeanalizować ich fizjologiczne reakcje na muzykę. Później osoby biorące udział w badaniu przechodziły serię testów psychomotorycznych.

Okazało się, że osoby, u których częściej występowała "gęsia skórka", nawiązywały silniejsze relacje z towarzyszami (były bardziej empatyczne), miały też wyższe wyniki w nauce oraz cieszyły się lepszym zdrowiem niż ci, którzy nie odczuwali tej reakcji lub jej po prostu nie mieli. Co ciekawe, u kobiet częściej występowała ta reakcja podczas słuchania muzyki na żywo niż przez odtwarzacze.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

zdrowie.radiozet.pl/ mk