Zamknij

Mózgi niektórych osób praktycznie nie starzeją. Kim są "Superseniorzy"?

13.10.2022
Aktualizacja: 13.10.2022 09:15

Niektórzy seniorzy, mimo upływu lat, nadal zachowują pełną sprawność intelektualną. Są też odporni na Alzheimera. Bywa, że osiemdziesięciolatkowie mają lepszą pamięć niż osoby młodsze o 20 lat! Naukowcy sprawdzili, jak działają mózgi "superseniorów”. Ich odkrycie może się przyczynić do opracowania nowych metod leczenia demencji. 

Dlaczego mózgi niektórych osób wolniej się starzeją? Badanie
fot. Shutterstock

Chociaż upływ czasu jest dla większości z nas nieubłagany, zdarzają się seniorzy, którzy tego nie odczuwają! Mimo że ukończyli 70 czy 80 lat, wydają się być znacznie młodsi; mają energię do działania, a problemy z zapamiętywaniem ich nie dotyczą. Dlaczego niektórzy mają takie szczęście? Naukowcy z Northwestern University przeprowadzili sekcję zwłok i zbadali mózg 24 osób, w tym sześciu osób określanych jako "superstulatkowie". Wyniki badania opublikował "Journal of Neuroscience".

“Superseniorzy” mają wyjątkowe neurony w mózgu

“Superseniorzy” to określenie używane w stosunku do osób, które uzyskują w testach pamięci wyniki podobne do osób w wieku 20-30 lat młodszych.

Podczas badania przeprowadzonego w USA naukowcy przeprowadzili sekcję mózgu u 24 osób (w tym sześciu “superseniorów”, siedmiu normalnie starszych mózgów w podobnym wieku, sześciu młodszych osób i pięciu z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium). Specjaliści postanowili zbadać korę śródwęchową, ponieważ badania wykazały wcześniej, że jest to jedna z pierwszych części mózgu podatnych na dysfunkcję w chorobie Alzheimera. Kora śródwęchowa odpowiada za odbieranie informacji z innych ośrodków (odpowiedzialnych za pamięć).
Badacze odkryli, że w porównaniu z rówieśnikami, “Superseniorzy” mają znacznie większe neurony znajdujące się w korze śródwęchowej, co przyczynia się do wzmocnienia pamięci w starszym wieku. Neurony te nie wykazywały oznak akumulacji białka tau w postaci splotów neurofibrylarnych, typowo związanych z chorobą Alzheimera.

– Niezwykła obserwacja, że superseniorzy wykazują większe neurony niż ich młodsi rówieśnicy, może sugerować, że duże komórki były obecne od urodzenia i są utrzymywane strukturalnie przez całe życie – mówi Tamar Gefen, autor badań.

Odkrycie to dostarcza kluczowych informacji na temat postępu choroby Alzheimera i dlaczego niektóre osoby są na nią bardziej podatne niż inne. W kolejnym etapie badań naukowcy zamierzają sprawdzić, jakie czynniki sprawiają, że mózgi niektórych osób są odporne na akumulację białka tau. Badacze chcą też odpowiedzieć na  pytanie, dlaczego i jak u niektórych osób rozwijają się superduże komórki w mózgu, a u innych nie.

Źródło:  theprint.in