Oceń
Chociaż upływ czasu jest dla większości z nas nieubłagany, zdarzają się seniorzy, którzy tego nie odczuwają! Mimo że ukończyli 70 czy 80 lat, wydają się być znacznie młodsi; mają energię do działania, a problemy z zapamiętywaniem ich nie dotyczą. Dlaczego niektórzy mają takie szczęście? Naukowcy z Northwestern University przeprowadzili sekcję zwłok i zbadali mózg 24 osób, w tym sześciu osób określanych jako "superstulatkowie". Wyniki badania opublikował "Journal of Neuroscience".
“Superseniorzy” mają wyjątkowe neurony w mózgu
“Superseniorzy” to określenie używane w stosunku do osób, które uzyskują w testach pamięci wyniki podobne do osób w wieku 20-30 lat młodszych.
Podczas badania przeprowadzonego w USA naukowcy przeprowadzili sekcję mózgu u 24 osób (w tym sześciu “superseniorów”, siedmiu normalnie starszych mózgów w podobnym wieku, sześciu młodszych osób i pięciu z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium). Specjaliści postanowili zbadać korę śródwęchową, ponieważ badania wykazały wcześniej, że jest to jedna z pierwszych części mózgu podatnych na dysfunkcję w chorobie Alzheimera. Kora śródwęchowa odpowiada za odbieranie informacji z innych ośrodków (odpowiedzialnych za pamięć).
Badacze odkryli, że w porównaniu z rówieśnikami, “Superseniorzy” mają znacznie większe neurony znajdujące się w korze śródwęchowej, co przyczynia się do wzmocnienia pamięci w starszym wieku. Neurony te nie wykazywały oznak akumulacji białka tau w postaci splotów neurofibrylarnych, typowo związanych z chorobą Alzheimera.
– Niezwykła obserwacja, że superseniorzy wykazują większe neurony niż ich młodsi rówieśnicy, może sugerować, że duże komórki były obecne od urodzenia i są utrzymywane strukturalnie przez całe życie – mówi Tamar Gefen, autor badań.
Odkrycie to dostarcza kluczowych informacji na temat postępu choroby Alzheimera i dlaczego niektóre osoby są na nią bardziej podatne niż inne. W kolejnym etapie badań naukowcy zamierzają sprawdzić, jakie czynniki sprawiają, że mózgi niektórych osób są odporne na akumulację białka tau. Badacze chcą też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego i jak u niektórych osób rozwijają się superduże komórki w mózgu, a u innych nie.
Źródło: theprint.in
Oceń artykuł