Zamknij

Dla naszego mózgu samotność jest jak trucizna. Może prowadzić do demencji

23.08.2022
Aktualizacja: 23.08.2022 12:55

Nasz mózg nie lubi samotności. Gdy brakuje nam innych ludzi, szybciej się starzejemy, również umysłowo. Badania przeprowadzone właśnie na grupie ponad 30 tysięcy osób wykazały, że gdy izolacja społeczna może zwiększać ryzyko demencji. Jak bardzo?

Samotni seniorzy są bardziej narażeni na demencję: badanie
fot. Shutetrstock

Niektórzy bardzo cenią sobie czas spędzony w pojedynkę. O ile czasami taka samotność może nam służyć, uczucie pustki związanej z izolacją społeczną może być dla organizmu jak choroba. Potwierdza to nowe badanie przeprowadzone przez naukowców zrzeszonych w ramach międzynarodowej współpracy. Wyniki obszernej analizy ukazały się w piśmie Neurology. Co ustalono?

Izolacja społeczna postarza mózg

Podczas badania przeprowadzonego w ramach współpracy między uniwersytetami w Cambridge, Warwick i Fudan, przeanalizowano dane ponad 30 tysięcy dorosłych. Naukowcy chcieli sprawdzić, w jaki sposób samotność wpłynęła na ryzyko rozwoju demencji u uczestników badania. Uwzględnili przy tym liczne zmienne, takie jak status socjoekonomiczny, choroby  przewlekłe czy dieta.

Okazało się, że u osób najbardziej izolowanych społecznie zmniejsza się ilość istoty szarej w mózgu. To obszar odpowiedzialny za uczenie się i dobrą pamięć. Oznacza to, że życie w odosobnieniu jest ważnym czynnikiem rozwoju demencji. Jak informują naukowcy, ryzyko u samotnych osób jest wyższe dokładnie o 26 procent.

Pamiętajmy, że izolacja społeczna jest czymś innym niż samotność. Izolacja społeczna to nierozwinięte więzi w społeczeństwie, natomiast samotność to silne, subiektywne uczucie odosobnienia. Oba przypadki mogą sprzyjać rozwojowi demencji, jednak jedno zjawisko jest zdecydowanie bardziej odczuwalne. To właśnie izolacja społeczna, która stanowi niezależny czynnik ryzyka wystąpienia późniejszej demencji.

– Podkreślamy znaczenie środowiskowej metody zmniejszania ryzyka demencji u starszych dorosłych poprzez zapewnienie, że nie są oni izolowani społecznie. Podczas wszelkich przyszłych blokad o podłożu pandemicznym ważne jest, aby osoby, zwłaszcza starsi dorośli, nie doświadczały izolacji społecznej – mówi jeden z autorów badania, Jianfeng Feng.

Wyniki badania są kolejnym dowodem na to, że osamotnienie wśród seniorów jest poważnym problemem, który może wpływać na ich kondycję, zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Powinniśmy zatem, w miarę swoich możliwości, dbać o rozwiązania, dzięki którym starsze osoby nie będą czuły się wykluczone z życia społecznego.

Źródło: express.co.uk