Zamknij

Depresja i demencja po COVID-19. Ozdrowieńcy narażeni na problemy psychiczne

07.04.2021 15:05
Depresja
fot. Shutterstock

Co wspólnego mają COVID-19, depresja i demencja? Okazuje się, że ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 znajdują się w grupie ryzyka rozwoju depresji i demencji. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną ponad pół miliona ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19. Okazało się, że prawie jedna trzecia z nich albo po raz pierwszy w życiu doświadczyła, albo miała nawrót problemów natury psychologicznej lub neurologicznej.

Depresja i demencja po COVID-19

Z analizy naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że osoby, które przeszły COVID-19 w ostatnich sześciu miesiącach, stały się bardziej podatne na depresję, psychozy, wylewy oraz demencję.

Pacjenci, którzy z powodu COVID-19 trafili do szpitali, byli szczególnie narażeni na wystąpienie takich problemów, co można przypisać zarówno stresowi, jak i bezpośredniemu wpływowi wirusa na mózg.

Wśród ozdrowieńców najczęściej diagnozowano zaburzenia lękowe oraz nastrojów. Jak wyjaśnili naukowcy, wynikały one ze stresu związanego z ciężką chorobą lub przewiezieniem do szpitala. Z kolei wylewy oraz demencja, zdaniem badaczy, występowały w wyniku biologicznego oddziaływania samego wirusa lub ogólnej reakcji organizmu na infekcję.

Nie stwierdzono jednak większego ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona ani zespół Guillaina-Barrego.

Badane osoby były o 16 proc. bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń psychicznych lub neurologicznych po COVID-19 niż po innych infekcjach dróg oddechowych, a także o 44 proc. bardziej niż rekonwalescenci po grypie. Im cięższy był przebieg choroby wywoływanej przez koronawirusa, tym większe prawdopodobieństwo, że u pacjenta zdiagnozuje się później chorobę psychiczną lub zaburzenia pracy mózgu.

Zaburzenia nastroju, lękowe lub epizody psychotyczne wystąpiły u 24 proc. wszystkich badanych pacjentów, udar u 2 proc., zaś demencja u 0,7 proc.

- Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z demencją są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, nowe badanie sprawdza, czy jest też zależność w drugą stronę. Nie skupia się jednak na przyczynach tego związku, dlatego ważne jest, aby naukowcy dotarli do sedna sprawy - powiedziała dr Sara Imarisio, kierownik badań w brytyjskich centrum badań nad chorobą Alzheimera.

Źródło: PAP