Zamknij

Demencja (otępienie) w chorobie Parkinsona – czym się charakteryzuje?

04.12.2020
Aktualizacja: 04.12.2020 15:30

Demencja (otępienie) w chorobie Parkinsona może się pojawić kilka lat po zdiagnozowaniu podstawowej choroby. Dowiedz się, czym się charakteryzuje i jak odróżnić otępienie z ciałami Lewy'ego od otępienia w chorobie Parkinsona.

Demencja w chorobie Parkinsona
fot. Shutterstock

Demencja (otępienie) w chorobie Parkinsona – na skróty:

W miarę rozwoju choroby Parkinsona również pojawia się demencja. Odpowiedzialne są za to tzw. ciała Lewy'ego, które odkładają się m.in. w istocie czarnej śródmózgowia. Ta część odpowiedzialna jest ruchy warunkowe. Uszkodzone neurony nie są w stanie produkować neuroprzekaźnika dopaminy – związku, który jest potrzebny do aktywacji nerwów kontrolujących ruchy, w tym także ruchy automatyczne.

Efektem uszkodzenia są charakterystyczne dla choroby Parkinsona objawy, takie jak problemy z poruszaniem się, szuranie, pochylona sylwetka, drżenia (trzęsienie i dygotanie) rąk, ramion, szczęki i twarzy, utrata równowagi i koordynacji. Ciała Lewy'ego wywołują wiele zmian w mózgu, nie tylko w częściach odpowiedzialnych za poruszenie się, ale również za zachowanie, myślenie.

Otępienie w chorobie Parkinsona – czym się charakteryzuje?

Szacuje się, że w chorobie Parkinsona po 5 latach objawy demencji pojawiają się u 30 proc. chorych, po 10 latach u 60 proc. chorych, a po 15 latach u 90 proc. Nie są to jednak tak poważne problemy, jak w przypadku choroby Alzheimera.

Demencja w chorobie Parkinsona wygląda nieco inaczej. Po prostu powoduje, że chory myśli bardzo wolno, nie może wykonywać złożonych czynności, liczyć czy właściwie oceniać własnych możliwości (np. ma problem ze skoordynowaniem wielu elementów podczas prowadzenia auta). Może również doświadczać halucynacji.

Choroba Parkinsona może się również "zazębiać" z innymi schorzeniami degeneracyjnymi mózgu, które mogą powodować otępienie. Mowa tu o otępieniu naczyniowym oraz o otępieniu z ciałami Lewy'ego.

Jak odróżnić demencję w chorobie Parkinsona od demencji z ciałami Lewy'ego?

O otępieniu w chorobie Parkinsona mówi się, gdy demencja rozwija się co najmniej dwa lata po zdiagnozowaniu choroby Parkinsona. Jeśli otępienie rozwinie się wcześniej, lub w czasie pierwszych dwóch lat od pojawienia się objawów motorycznych, spełnia kryteria pokrewnej choroby – otępienia z ciałami Lewy'ego.

W obu chorobach pojawiają się podobne objawy, np. drżenie rąk. Jak je odróżnić w takim razie? Jeśli drżenie rąk pojawia się, kiedy ręce są w spoczynku, możemy mówić o chorobie Parkinsona. Jeśli drżenia pojawiają się dopiero wtedy, gdy chory próbuje coś zrobić lub po coś sięgnąć, mamy do czynienia z demencję z ciałami Lewy'ego. Ale oczywiście ostateczną diagnozę stawia lekarz, neurolog, z którym trzeba jak najszybciej się skontaktować.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

  • "Jak pokonać Alzheimera, Parkinsona, SM i inne choroby neurodegeneracyjne" dr Bruce Fife, Białystok 2013
  • "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji", materiały przygotowane przez Fundację TZMO