Oceń
W 2002 roku międzynarodowy zespół ekspertów pod kierownictwem badaczy z University College London (UCL) zmierzył za pomocą skanera ultradźwiękowego u 3 191 osób intensywność pulsu w naczyniach krwionośnych w kierunku mózgu. Następnie przez 15 lat naukowcy monitorowali pamięć uczestników i umiejętności rozwiązywania przez nich problemów. Teraz opublikowano wyniki tych badań.
Okazało się, że u osób, u których puls był wyższy, odnotowano spadek funkcji poznawczych w ciągu kolejnej dekady życia. Wyższy puls uszkadzał małe naczynia w mózgu, wpływał na zmiany strukturalne w sieci naczyń krwionośnych i był przyczyną drobnych krwawień zwanych mikroudarami. To wszystko wpływało na pamięć osób badanych.
Zobacz także: Nie chcesz mieć udaru? Regularnie mierz puls!
Spadek funkcji poznawczych jest jednym z pierwszych objawów demencji, ale nie u każdego ta choroba musi się rozwijać. Jednak zdaniem badaczy ten czynnik może pomóc w wytypowaniu osób zagrożonych rozwojem demencji, u których odpowiednio wcześniej można podjąć działania prewencyjne. Stała kontrola ciśnienia krwi i cholesterolu, zmiana diety, regularna aktywność fizyczna, rzucenie palenia papierosów mogą powstrzymać rozwój tej choroby.
– Demencja jest wynikiem mikroobrażeń, które mają miejsce przez dziesięciolecia, ale można jej zapobiec, wdrażając odpowiednio wcześniej działania profilaktyczne – uważa dr Scott Chiesa z UCL. I dodaje: – Kiedy diagnozujemy demencję, jest już za późno, by cokolwiek zrobić.
Naukowcy zamierzają również wykorzystać skany MRI (rezonans magnetyczny) do sprawdzenia, czy osoby biorące udział w badaniu mają również strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu, które mogą tłumaczyć ich spadek zdolności poznawczych.
Polecamy: Odbijanie piłki głową uszkadza mózg! Piłkarzom grożą problemy z pamięcią!
– Wiemy, że dopływ krwi do mózgu jest niezwykle ważny i że utrzymanie zdrowego serca oraz prawidłowego ciśnienia krwi wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju demencji – powiedziała dr Carol Routledge, dyrektor badań w Alzheimer's Research UK.
Otępienie, inaczej demencja, to zaburzenie funkcji poznawczych. Łacińska nazwa tej choroby – dementia – oznacza „bez rozumu”. I trochę jest w tym prawdy. Choroba ta kojarzy się przede wszystkim z zaburzeniami pamięci, zwłaszcza z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Inne charakterystyczne objawy to: obniżenie sprawności intelektualnej, zdolności do uczenia się, rozumienia, mowy, zdolności rozpoznawania przedmiotów, umiejętności planowania, inicjowania, kontroli i korygowania przebiegu złożonych zachowań, oceniania i dokonywania racjonalnych wyborów, orientacji. To także objawy dotyczące emocji: zaburzenia krytycyzmu, zmiany nastroju (jego obniżenie, wahania), spłycenie życia uczuciowego.
Sprawdź także: Rozwiązywanie krzyżówek odmładza mózg aż o 10 lat!
Źródło: bbc.co.uk
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk
Oceń artykuł