Zamknij

Chorzy na demencję mają dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju COVID-19

11.02.2021 16:11
Starsza kobieta - demencja
fot. Shutterstock

Osoby z demencją są dwa razy bardziej narażone na rozwój COVID-19, potwierdzają to wyniki ogromnych badań. Dlaczego chorzy na demencję są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem i występowanie zagrażających życiu objawów COVID-19? Zdaniem naukowców nie tylko wiek ma znaczenie.

Amerykańscy naukowcy poddali analizie prawie 62 miliony dokumentów medycznych. Zebrane przez badaczy dane wskazują, że osoby z demencją mają znacznie wyższe ryzyko zarażenia się koronawirusem i rozwoju choroby COVID-19, są też bardziej narażone na hospitalizację i śmierć z tego powodu niż osoby bez demencji.

Ryzyko to nie może być tłumaczone przez cechy takie jak podeszły wiek, cukrzyca, otyłość, astma, choroby krążenia, przebywanie w domu opieki, czyli czynniki ryzyka COVID-19. Po uwzględnieniu tych czynników ryzyko zakażenia i ciężkiej choroby u osób z demencją wciąż było dwukrotnie wyższe, niż u osób bez demencji.

Demencja - kolejny czynnik ryzyka rozwoju COVID-19

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Case Western Reserve University, którzy przeanalizowali elektroniczną dokumentację zdrowotną 61,9 mln Amerykanów w wieku od 18. roku życia. Dokumentacja obejmowała zakres od 1 lutego do 21 sierpnia 2020 roku. Dane zebrane przez IBM Watson Health Explorys pochodziły z 360 szpitali z 50 stanów i reprezentują jedną piątą populacji USA.

Rong Xu, profesor z Case Western i główny autor badania, powiedział, że już wcześniej spekulowano, że ludzie z demencją są bardziej podatni na infekcję SARS-CoV-2 i ciężki przebieg COVID-19. ''Pomyśleliśmy: Mamy dane, możemy po prostu sprawdzić tę hipotezę'' - powiedział dr Xu.

Naukowcy odkryli, że spośród 15 770 pacjentów z COVID-19 810 z nich miało również demencję. Kiedy badacze dostosowali ogólne czynniki demograficzne - wiek, płeć i rasę - zauważyli, że osoby z demencją miały ponad trzykrotnie wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19, niż osoby bez demencji. Kiedy następnie dostosowali czynniki ryzyka specyficzne dla COVID-19, takie jak pobyt w domu opieki, choroby, warunki fizyczne, luka nieco się zmniejszyła, ale osoby z demencją wciąż były dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Dlaczego chorzy na demencję są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg COVID-19?

- Osoby z demencją są zależne od otaczających ich osób, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, pamiętanie o noszeniu maski, trzymanie dystansu społecznego - stwierdził dr Kenneth Langa, profesor z University of Michigan.

Dr Kristine Yaffe, profesor neurologii i psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco powiedziała, że u osób z demencją może występować także pewien ''element słabości'', w tym brak ruchomości i napięcie mięśniowe, które mogą wpływać na ich odporność na infekcje.

Dr Maria Carrillo, dyrektor naukowy Stowarzyszenia Alzheimera, zauważyła dodatkowo, że zakażenie koronawirusem było związane z odpowiedzią zapalną, która, jak wykazano, wpływa na naczynia krwionośne i inne aspekty układu krążenia. Wiele osób z demencją ma już zaburzenia naczyniowe, które mogą być potęgowane przez COVID-19.

Wśród wszystkich chorych z demencją najwyższe ryzyko zakażenia koronawirusem i ciężkiego COVID-19 występowało u osób z otępieniem naczyniowym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: The New York Times