Zamknij

Czytanie może wywoływać ataki padaczki. Na czym polega padaczka czytania?

20.07.2022
Aktualizacja: 20.07.2022 09:21

Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, dla niektórych osób czytanie może być szkodliwe. Zobacz, jak objawia się padaczka czytania

Padaczka czytania: co to za choroba?
fot. Shutterstock
  1. Padaczka czytania: na czym polega?
  2. Czy padaczkę czytania można leczyć?

Padaczka to choroba neurologiczna, która powoduje wiele złożonych objawów, często występujących bez wyraźnego powodu. To najczęstsze schorzenie wieku dziecięcego. Warunkiem do postawienia diagnozy są powtarzające się regularnie ataki (nie wystarczy jeden atak padaczki, by rozpoznać chorobę). Choć na padaczkę choruje około 50 milionów ludzi, w większości przypadków konkretna  przyczyna choroby nie jest zidentyfikowana. W naszym kraju co roku diagnozuje się około 27 tysięcy nowych zachorowań.

Osoby z padaczką zmagają się z uporczywymi napadami. Wyróżniamy ich trzy rodzaje, w zależności od tego, w jakim obszarze mózgu rozpoczęła się aktywność epileptyczna:

  • proste napady padaczkowe (trwają zwykle kilka minut, a chory pozostaje przytomny)
  • złożone napady padaczkowe (objawiają się zmienionym stanem świadomości. Po takim ataku chory nie pamięta, co się wydarzyło)
  • uogólnione napady (dotyczą całego mózgu, dzielimy je na napady drgawkowe i toniczno kloniczne, czyli wywołujące drgawki i konwulsje)

U niektórych chorych napady padaczkowe mogą być wywołane pewnymi bodźcami, takimi jak błysk światła, wrażenia słuchowe czy czuciowe (na przykład gorąca woda w wannie). Ataki mogą też wystąpić w konkretnej, specyficznej sytuacji. Choć to stosunkowo rzadkie, zdarza się, że atak padaczki pojawia się podczas czytania.

Padaczka czytania: na czym polega?

Padaczka czytania, inaczej reading epilepsy, to rodzaj padaczki odruchowej, która po raz pierwszy została opisana w 1956 roku. Najczęściej dotyczy mężczyzn, a pierwszy epizod choroby występuje między 12 a 19 rokiem życia. Polega na krótkich napadach (zwykle trwają one kilka lub kilkanaście sekund), które pojawiają się w trakcie czytania. Nie oznacza to, że wystarczy, by pacjent przeczytał kilka zdań, aby pojawił się atak. Czasami czytanie może trwać godzinami, zanim zacznie się napad choroby.

Padaczka czytania ma postać pierwotną i wtórną. W pierwotnej padaczce objawy takie jak trzaski lub mioklonie (zrywania mięśniowe) w szczęce występują jedynie w czasie czytania. W przypadku wtórnej padaczki czytania, ataki mogą pojawić się zarówno podczas czytania, jak i w innych okolicznościach. Napady związane z czytaniem mają charakter ogniskowych zaburzeń ruchowych, bez utraty świadomości. Zwykle obejmują mięśnie biorące udział w żuciu. Jeśli bodziec wywołujący atak (w tym przypadku czytanie) nie zostanie przerwany, może wystąpić uogólniony napad toniczno-kloniczny.

Padaczka czytania może być dziedziczna. Zwykle przebieg tego rodzaju padaczki jest łagodny.

Czy padaczkę czytania można leczyć?

Leczenie padaczki czytania, tak jak każdego innego rodzaju padaczki, jest możliwe za pomocą odpowiednich preparatów przeciwpadaczkowych. Jeżeli mimo przyjmowania leków, pacjent cały czas zmaga się z atakami, może to świadczyć o padaczce lekoopornej. W takim przypadku specjalista zaleca inne metody leczenia.

Źródło: pacjent.gov.pl, instagram.com/doktorka_od_7_bolesci, forumzdrowia.pl