Zamknij

Czy można mieć udar mózgu i o tym nie wiedzieć? [niepokojące objawy]

07.07.2022
Aktualizacja: 07.07.2022 17:08

Czy można przejść udar i o tym nie wiedzieć? Tak. Objawy małego udaru mogą być lekceważone lub mylone z innymi chorobami, często samoistnie przemijają, nie pozostawiając wyraźnych powikłań. Zdarza się

Zawroty głowy
fot. Shutterstock
  1. Czy można przejść udar i o tym nie wiedzieć?
  2. Objawy małego udaru - co daje?

Udar mózgu to szybko rozwijające się zaburzenia ogniskowe funkcji mózgu, które są wywołane zaburzeniami krążenia w mózgu i uszkodzeniem naczyniowym. W 80% przypadków udar mózgu wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem naczynia, które doprowadza krew do mózgu (zawał mózgu). Tylko 20% udarów mózgu wywołane jest krwotokiem albo do mózgu, albo do przestrzeni pomiędzy mózgiem a czaszką (wylew).

Udar jest jednym z najpoważniejszych i najczęstszych schorzeń neurologicznych. Choć jest to stan niezwykle poważny, to można go leczyć, a rokowanie po udarze może być dobre. Należy jednak znać i prawidłowo rozpoznawać objawy udaru, zarówno tego rozległego, jak i lekkiego (TIA). Szybkie podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko groźnych powikłań,

Czy można przejść udar i o tym nie wiedzieć?

Zdarza się, że niepozorne objawy, które wydają się efektem przemęczenia, stresu, niewyspania, są tak naprawdę oznakami tzw. małego udaru. Objawy małego udaru, choć poważne, to są często bagatelizowane, bo przemijają samoistnie w krótkim czasie. To niebezpieczne, bo mały udar jest swego rodzaju sygnałem ostrzegawczym.

Mały udar mózgu, czyli przemijające niedokrwienie mózgu (TIA), w wielu przypadkach zwiastuje rozległy udar niedokrwienny. Badania wskazują, że u mniej więcej 10% osób, u których doszło do małego udaru, w ciągu miesiąca doszło do rozległego, zagrażającego życiu i zdrowiu udaru mózgu. U 20% osób, rozległy udar wystąpił po roku od małego udaru.

Objawy małego udaru trwają średnio od 15 minut do godziny, po czym całkowicie ustępują.

Do objawów małego udaru zalicza się:

  • niedowład objawiający się nagłym osłabieniem oraz zaburzeniem ruchu i czucia w kończynach (zwykle jednej strony ciała),
  • wykrzywienie twarzy (jeden z kącików ust jest lekko opuszczony),
  • kłopoty z wyraźnym mówieniem,
  • problemy z połykaniem,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • problemy z utrzymaniem równowagi.

Objawem udaru mózgu może być również nagły, bardzo silny ból głowy, inny niż bóle głowy, które występowały wcześniej.

Objawy małego udaru - co daje?

Objawy wskazujące na mały udar (wymienione wyżej) są wskazaniem do wizyty u lekarza POZ i konsultacji neurologicznej. Jeżeli odpowiednio wcześnie rozpocznie się prawidłowe leczenie, to można uniknąć rozległego udaru mózgu. 

Wystąpienie małego udaru powinno zmobilizować do zmiany stylu życia. Podstawą jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Warto również wiedzieć, że lecząc prawidłowo nadciśnienie krwi, unikając palenia tytoniu i spożywania alkoholu można zmniejszyć ryzyko udaru aż o 40%.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: neurologia-praktyczna.pl