Zamknij

Gubienie rzeczy, zapominanie imion, nazw przedmiotów, problemy z wykonywaniem codziennych czynności lub brak zainteresowania rzeczami, które do tej pory sprawiały radość – takie objawy mogą sugerować problemy ze zdrowiem, głównie problemy z poprawnym funkcjonowaniem mózgu. Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma początki choroby Alzheimera, zrób ten prosty test. 

Choroba Alzheimera to podstępna choroba. Jej początkowe objawy nie są specyficzne i mogą być mylone z naturalnymi procesami starzenia. Tymczasem jest to nieuleczalna choroba mózgu, której wczesne wykrycie daje szansę na spowolnienie rozwoju i pozwala na względnie normalne życie. 

Poniższy test pomoże Ci uświadomić sobie, czy bliska Ci osoba ma problemy ze zdrowiem. Odpowiedz na wszystkie poniższe pytania i sprawdź wynik. Pamiętaj, że to tylko test. Prawdziwą, wiarygodną diagnozę otrzymasz tylko w gabinecie lekarskim. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, skonsultuj się lekarzem pierwszego kontaktu, neurologiem lub psychiatrą. Oni wskażą, jakie powinno być dalsze postępowanie. 

Źródło: centrumdobrejterapii.pl/ opracowano na podstawie: Mundt JC, Freed DM, Griest JH. Lay person-based screening for early detection of Alzheimer’s disease: development and validation of an instrument. J Gerontol Psychol Sci Sco. 2000, 55B: 163-170

Pytanie 1

Czy bliska Ci osoba powtarza bez końca te same pytania i nie pamięta udzielonych na nie odpowiedzi?

Chorzy na Alzheimera mają problemy z pamięcią krótkotrwałą. Bardzo często nie pamiętają, że zadali jakieś pytanie. Nie pamiętają również udzielonych na nie odpowiedzi. Powtarzanie w kółko tych samych pytań, jest najczęściej zauważanym przez bliskich chorego objawem tej choroby. 

Pytanie 2

Czy bliska Ci osoba jest roztargniona, ma problem z pamięcią dotyczącą bieżących zdarzeń, nie pamięta rozmowy przeprowadzonej w ciągu ostatnich kilku godzin?

Jeśli taka sytuacja ma miejsce rzadko, nie powinna wzbudzać zaniepokojenia - może być objawem chwilowej dekoncentracji. Niepokój powinna wzbudzać sytuacja, gdy chory nie jest w stanie zapamiętać tego, co się do niego powiedziało kilka minut wcześniej. 

Pytanie 3

Czy musisz przypominać jej o codziennych sprawach, np. zakupach czy zażywaniu leków?

Osoby z chorobą Alzheimera mają problem z pamiętaniem o bieżących, codziennych obowiązkach. Zapominają o zażyciu lekarstwa, o kupieniu chleba, ugotowaniu posiłku. Jeśli zauważyłeś, że bliska Ci osoba wykazuje takie zachowania, skontaktuj się z lekarzem. 

Pytanie 4

Czy bliska Ci osoba zapomina o umówionych spotkaniach, uroczystościach rodzinnych lub dniach wolnych od pracy?

Osoby chore na Alzheimera bardzo często nie przyjmują zaproszeń na spotkania, przesuwają terminy wizyt (lub o nich zapominają), rezygnują ze spotkań ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. Niektórzy mają trudność z prowadzeniem rozmowy telefonicznej, odkładają słuchawkę lub wyłączają telefon. Jest to często błędnie interpretowane przez otoczenie, które chore osoby uważa za złośliwe, uparte, humorzaste.

Pytanie 5

Czy bliska Ci osoba sprawia wrażenie smutnego, przygnębionego lub płacze częściej niż dawniej?

Osoby chore na Alzheimera, które w miarę samodzielnie funkcjonują, często powtarzają, że "łzy cisną się im do oczu". Ten stan melancholii i smutku to również charakterystyczny objaw tej choroby.

Pytanie 6

Czy bliska Ci osoba zacząła mieć trudności z wykonywaniem obliczeń czy radzeniem sobie z domowymi finansami?

Osoby chore na Alzheimera mają trudności z oceną własnych możliwości finansowych. Takie osoby bywają często ofiarami telemarketerów, którzy wciskają im drogie i zupełnie niepotrzebne przedmioty.

Pytanie 7

Czy bliska Ci osoba straciła zainteresowanie swoim hobby, czytaniem książek, uczęszczaniem do kościoła czy innymi społecznymi aktywnościami?

Chorzy na Alzheimera na co dzień doświadczają własnej "ułomności". Wiedzą, że nie potrafią dotrzymać zobowiązań i nie są już tak sumienni, jak wcześniej. Nie potrafią lub wstydzą się prosić o pomoc, a sami boją się wyjść z domu.

Pytanie 8

Czy bliska Ci osoba zaczęła mieć trudności z samodzielnym spożywaniem posiłków, ubieraniem się, kąpielą lub korzystaniem z toalety?

Chorzy na Alzheimera mają problemy z wykonaniem czynności złożonych, a ubieranie się, korzystanie z toalety czy nawet spożywanie posiłków do takich czynności należą). Po prostu chorzy nie pamiętają, jakie czynności następują po sobie i dlatego nie mogą ich wykonać.

Pytanie 9

Czy bliska Ci osoba zaczęła być drażliwa, pobudzona, podejrzliwa lub zaczęła widzieć lub słyszeć nieistniejące rzeczy lub wierzyć w nieprawdziwe idee?

Osoby chore na Alzheimera często narzekają, formułują różne oskarżenia pod adresem bliskich. Ich opiekunowie słyszą niesprawiedliwe oskarżenia i zarzuty (np. o kradzież przedmiotów, które chory gdzieś schował i nie pamięta gdzie). Do oskarżeń często prowadzą strach i podejrzliwość. Jest to objaw szczególnie uciążliwy i przykry dla opiekuna, zwłaszcza jeśli osoba chora nigdy wcześniej nie przejawiała takich zachowań.

Pytanie 10

Czy bliska Ci osoba ma trudność ze znalezieniem właściwego słowa, które chce użyć, dokończeniem zdania lub nazwania osób lub przedmiotów?

Chorzy na Alzheimera mają trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem. Wielu z nich w trakcie mówienia traci wątek lub potrzebuje więcej czasu na odpowiednie zareagowanie na pytanie. Dzieje się tak dlatego, że choroba hamuje przekazywanie impulsów w mózgu, przez co szukanie odpowiednich słów i zrozumienie innych staje się trudniejsze.

Pytanie 11

Czy bliska Ci osoba ma problemy z prowadzeniem samochodu, polegające na gubieniu się, prowadzeniu samochodu w sposób niebezpieczny lub zrezygnowała całkowicie z prowadzenia samochodu? (jeśli nigdy nie prowadziła samochodu zaznać odpowiedź: NIE)

Sprawdź wynik