Zamknij

Cukrzyca a choroba Alzheimera. Co łączy te dwie choroby? Badania

30.09.2021 12:00

Cukrzyca może przyczyniać się do rozwoju Alzheimera. Przewlekle podwyższony poziom glukozy we krwi zmienia sposób funkcjonowania pamięci roboczej mózgu – informują naukowcy. Najnowsze odkrycie pomoże zapobiec demencji wśród starszych osób?

Cukrzyca a choroba Alzheimera. Co łączy te dwie choroby? Badania
fot. Shutterstock

Alzheimer to podstępna choroba, która pozostaje wielką zagadką dla medycyny. Naukowcy cały czas szukają przyczyn problemów z pamięcią u seniorów. Wiadomo, że cukrzyca sprzyja rozwojowi cukrzycy, jednak co dokładnie łączy te dwie choroby? Kwestię tę postanowili zbadać amerykańscy naukowcy z University of Nevada w Las Vegas.

Badacze chcieli lepiej zrozumieć, dlaczego cukrzyca może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Wnioski przedstawione w czasopiśmie „Communications Biology” mogą stanowić przełom, jeśli chodzi o profilaktykę Alzheimera.

Podwyższony poziom glukozy wywołuje zmiany w mózgu

Jak przyznaje autor badań, prof. James Hyman – Cukrzyca jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, ale nie jest jasne dlaczego. Wykazujemy, że główna cecha cukrzycy, hiperglikemia, upośledza aktywność neuronalną w sposób podobny do tego, który obserwuje się w przedklinicznych modelach choroby Alzheimera.

To pierwszy dowód na to, że zmiany aktywności nerwowej spowodowane hiperglikemią nakładają się na to, co obserwuje się w chorobie Alzheimera – wyjaśnia.

Jak cukrzyca sprzyja rozwojowi Alzheimera?

– Ponieważ  liczba diagnoz choroby Alzheimera gwałtownie rośnie, a zapadalność na cukrzycę i stan przedcukrzycowy również wzrosła, niezwykle ważne jest, abyśmy zrozumieli, co łączy te dwa zaburzenia – powiedział współautor badań, Jefferson Kinney.

Naukowcy odkryli, że dwie części mózgu, które są kluczowe dla tworzenia i odzyskiwania wspomnień (hipokamp i przedni zakręt obręczy), były nadmiernie połączone lub nadmiernie zsynchronizowane. Kiedy nadchodził czas, aby zapamiętać prawidłowe informacje i wykonać zadanie, te dwie części mózgu, na które wpływa we wczesnym stadium rozwoju choroba Alzheimera, nadmiernie komunikowały się ze sobą, wywołując błędy.

– Wiemy, że synchronizacja jest ważna dla współpracy różnych części mózgu. Ale coraz częściej odkrywamy, że kluczem do synchronizacji neuronowej jest to, że musi się to wydarzyć we właściwym czasie i musi się to dziać pod kontrolą – powiedział Hyman. Czasami jest po prostu zbyt dużo 'rozmów' między pewnymi obszarami i uważamy, że prowadzi to między innymi do problemów z pamięcią. Możliwe, że u pacjentów z chorobą Alzheimera występuje nadmierne połączenie w pewnych obszarach, w których powinna istnieć elastyczność. W modelach w naszym badaniu widzimy na to dowody w czasie rzeczywistym w kluczowych momentach – dodał naukowiec.

Najnowsze odkrycie dostarcza cennych informacji na temat aktywności mózgu w modelu hiperglikemii i stanowi dodatkowy ważny parametr, który można wykorzystać w dalszych badaniach. W przyszłości naukowcy planują połączyć markery biochemiczne w celu przetestowania potencjalnych metod leczenia.

Źródło: PAP