Zamknij

Choroba Parkinsona: objawy. Zwróć uwagę na sposób poruszania się

01.07.2022
Aktualizacja: 03.07.2022 11:15

Charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest tzw. chód parkinsonowski, czyli typowy dla chorych sposób poruszania się. Chód parkinsonowski charakteryzuje się drobienie kroków, ale nie tylko. Sprawdź, na co zwrócić uwagę. Co powinno wzbudzać zaniepokojenie?

Objawy choroby Parkinsona
fot. Shutterstock

Choroba Parkinsona należy do chorób zwyrodnieniowych mózgu. Jej istotą jest stale postępujący zanik komórek nerwowych istoty czarnej, która znajduje się w śródmózgowiu pnia mózgu. Te komórki nerwowe mają kluczowe znaczenie dla ruchu zależnego od woli człowieka. Dostarczają one do wielu obszarów mózgu dopaminę - substancję, dzięki której przekazywane są impulsy nerwowe służące poruszaniu się. Dlatego Parkinsona można rozpoznać po specyficznym sposobie poruszania się. Na co zwrócić uwagę?

Objawy Parkinsona. Zwróć uwagę na sposób porusza się

Głównymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni typu plastycznego.

Chorzy na Parkinsona chodzą wolno i mają pochyloną sylwetkę. Mają też uczucie sztywności mięśni, co utrudnia swobodne poruszanie się, a także zaburza mimikę twarzy. Sztywność obejmuje także ręce, które nie kołyszą się swobodnie podczas chodzenia.

Objawem, na który warto zwrócić uwagę, są krótkie kroki. W zaawansowanym stadium Parkinsona chorzy szurają nogami lub chodzą tak, jakby stopy były przyklejone do podłogi. Chorzy opisują to uczucie jako "ciężkie stopy" i doświadczają trudności w ich podnoszeniu.

Znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na chorobę Parkinsona:

  • drżenie rąk, ramion, nóg, szczęki lub głowy
  • powolność ruchu
  • trudność z rozpoczęciem ruchu,
  • niezgrabność ruchów (utrata precyzji),
  • zaburzenia równowagi i koordynacji, czasami prowadzące do upadków
  • depresja i inne zmiany emocjonalne
  • trudności w połykaniu, żuciu i mówieniu
  • problemy z oddawaniem moczu, zaparcia.

Badania na Parkinsona. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Podstawą diagnostyki jest badanie neurologiczne i potwierdzenie objawów choroby (parkinsonizm). Czasami po pełnym badaniu neurologicznym, lekarz nie musi już zlecać badań dodatkowych w celu potwierdzenia rozpoznania. Dotyczy to jednak chorych z typowym zespołem objawów. U osób we wczesnym okresie choroby, u których nie występują wszystkie objawy lub nie został opracowany plan leczenia, wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny mózgu w celu wykluczenia innych chorób. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona" autorstwa dr. Jakuba Sienkiewicza (Fundacja Żyć z chorobą Parkinsona)