Zamknij

Choroba Alzheimera w młodym wieku. Kiedy podejrzewać Alzheimera?

21.05.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:31
Alzheimer u młodej osoby
fot. Shutterstock

Alzheimer kojarzony jest z osobami w podeszłym wieku, ale choroba ta może dotknąć również ludzi młodych. Nawet u 20-, 30-latków mogą występować problemy z pamięcią, orientacją, trudności w wykonywaniu codziennych czynności.  

  1. Choroba Alzheimera u młodych ludzi
  2. Objawy, na które warto zwrócić uwagę
  3. Diagnozowanie choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera (AD) należy do chorób neurodegeneracyjnych, w których dochodzi do stopniowego, postępującego obumierania komórek nerwowych. Przyczyną jest odkładanie się w mózgu nieprawidłowych białek. Ich obecność powoduje nie tylko zanik neuronów, ale upośledza też ich funkcję i skutkuje zmniejszeniem ilości substancji przekazujących informacje w układzie nerwowym.

Pierwszym i najbardziej znanym objawem choroby Alzheimera są zaniki pamięci (początkowo słabo wyrażone, nasilające się z upływem lat). Dlatego choroba ta kojarzona jest głównie z osobami w podeszłym wieku. Alzheimer może jednak dotykać osoby dużo młodze - nawet w wieku 20-30 lat.

Choroba Alzheimera u młodych ludzi

Wczesna postać Alzheimera jest chorobą genetyczną i niestety ta postać choroby ma zazwyczaj ostry przebieg. Objawy nie różnią się wtedy diametralnie u ludzi w starszym wieku. Istotną cechą wyróżniającą dziedziczność jest gwałtowność objawów i nagły postęp choroby.

Genetyczna postać Alzheimera to ok. 2-5 proc. wszystkich przypadków. Jest to tzw. rodzinna postać choroby Alzheimera (FAD - familial Alzheimer’s disease).

Postać rodzinna wiąże się z trzema zidentyfikowanymi dotychczas genami (genami sprawczymi choroby Alzheimera).

Chodzi o geny:

  • gen prekursorowy białka amyloidu na chromosomie 21 (APP - amyloid precursor protein),
  • gen preseniliny-1 na chromosomie 14 (PSEN1),
  • gen preseniliny-2 na chromosomie 1 (PSEN2).

W postaci rodzinnej choroba jest przekazywana w sposób autosomalnie dominujący. Oznacza to, że co najmniej jeden rodzic chorego chorował na Alzheimera.

Objawy, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli bliska osoba zmienia się nie do poznania, zaczyna mieć problemy z pamięcią, jest drażliwa, wciąż czegoś szuka, zostawia przedmioty w dziwnych miejscach, zapomina o codziennych obowiązkach lub nie jest w stanie ich wykonywać, jak wcześniej, to jest to sygnał do niepokoju. 

Objawy choroby Alzheimera:

  • Zmiana osobowości,
  • Zaburzenia pamięci,
  • Omamy słuchowe, wzrokowe poprzez widzenie ludzi niebędących w otoczeniu,
  • Zagubienie się w nowych miejscach, a ostatecznie nawet we własnym mieszkaniu.

Choroba ma charakter postępujący. Rokowanie jest złe, ponieważ nie ma leku mogącego powstrzymać i odwrócić niszczenie komórek nerwowych. 

Diagnozowanie choroby Alzheimera

Nie istnieje test/badanie, które mogłoby rozpoznać chorobę Alzheimera. Obecnie jedynym badaniem pozwalającym na definitywne rozpoznanie AD, jest badanie wycinka mózgu pacjenta po jego śmierci.

Chorobę Alzheimera można jednak skutecznie zdiagnozować dzięki różnym badaniom pozwalającym wykluczyć inne przyczyny demencji.

Lekarz analizuje historię zachorowań w rodzinie (najlepiej na kilku pokoleniach), przeprowadza badanie przedmiotowe, ustala wiek, w którym choroba wystąpiła oraz przeprowadza badania neuropsychologiczne w celu oceny stanu pamięci, umiejętności językowych i innych funkcji poznawczych pacjenta.

Można także wykonać oznaczenia laboratoryjne pozwalające na wykluczenie niedoborów oraz innych chorób i stanów klinicznych mogących mieć wpływ na pamięć pacjenta. Kolejny krok to wykonanie badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa (CT) oraz rezonans magnetyczny (MRI) w celu poszukiwania śladów urazów, guzów oraz udarów mogących powodować demencję, oraz wykrycia atrofii mózgu (kurczenie się występujące w późniejszych stadiach choroby Alzheimera).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl,