Zamknij

Budzikowy ból głowy. Dlaczego zmusza nas do pobudki o 3 w nocy?

19.01.2022
Aktualizacja: 19.01.2022 16:55

Czy wybudza cię w nocy ból głowy? Być może cierpisz na budzikowy, śródsenny ból głowy. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny i czy jest to powód do zmartwienia.

Budzikowy ból głowy, inaczej śródsenny ból głowy
fot. Shutterstock

Czy często w nocy wybudza cię ból głowy, który zwykle pojawia się o tej samej porze? Być może cierpisz ma śródsenny ból głowy, inaczej budzikowy ból głowy – ta ostatnia nazwa nie jest przypadkowa, ten rodzaj bólu głowy wybudza chorego jak budzik mniej więcej o tej samej porze w nocy. Angielskie nazwy schorzenia to hypnic headache lub alarm clock headache.

Śródsenny ból głowy – co to za ból?

Śródsenny ból głowy to ból głowy pojawiający się w nocy, samoistnie u osób starszych, zwykle po 60. roku życia, choć zdarza się on również u osób młodszych. Wyróżnia się on krótkimi napadami, trwającymi zwykle około 30 minut, oraz cyklicznością – pojawia się często o tej samej porze, około 1.00-3.00 w nocy, czasem później, i nigdy poza okresem snu. Osoby dotknięte tą przypadłością mówią, że noce ze śródsennym bólem głowy są częstsze niż te wolne od tych dolegliwości. Ból jest zwykle obustronny, umiejscowiony przeważnie w okolicy czołowej, ale może również dotyczyć innych okolic. Ma on zwykle niewielkie lub umiarkowane nasilenie (tym się różni od klasterowego bólu głowy). Bywa jednak, że pojawia się tylko z jednej strony. Zwykle nie towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak nudności, światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięki. Jeśli się one pojawiają mamy raczej do czynienia z migreną.

Śródsenny ból głowy występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ma charakter przewlekły. Pojawia się w trakcie żywych marzeń sennych, a więc w fazie snu REM. Zwykle pojawia się tylko raz w ciągu nocy, kilka razy w tygodniu, bywa jednak, że codziennie lub co drugi dzień. Chory zwykle zasypia po jego samoistnym ustąpieniu.

Śródsenny ból głowy – jakie mogą być jego przyczyny?

Śródsenny lub nocny ból głowy zalicza się do pierwotnych bólów głowy. Nie są znane przyczyny tego typu dolegliwości, ale niektórzy badacze sugerują, że może ona być powiązana z bezdechem sennym, obniżonym poziomem serotoniny oraz melatoniny, czy chorobami ośrodkowego układu nerwowego, np. guzem mózgu czy krwiakiem podtwardówkowym.

Rozpoznanie śródsennego bólu głowy opiera się głównie na procesie eliminacji. Lekarz wyklucza najpierw inne pierwotne bóle głowy, takie jak migreny, klasterowe bóle głowy i przewlekła napadowa hemikrania, które również powodują nocne przebudzanie.

Pomocna w diagnozie będzie pełna historia cyklu snu i zwyczajów nocnych (w tym chrapania i niepokoju ruchowego). Lekarz może również zlecić tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Śródsenny ból głowy – jak wygląda leczenie?

Leczenie śródsennego bólu głowy zależy od jego przyczyny. Pierwszą opcją leczenia jest węglan litu. Jeśli nie jest on skuteczny lub nie jest dobrze tolerowany, pomocne mogą być indometacyna, flunaryzyna czy kofeina, dlatego czasami chorym zaleca się przed snem wypicie filiżanki kawy lub zażycie tabletek zawierających kofeinę.

Ważne!

Jeśli cierpisz na śródsenne, nocne bóle głowy, zgłoś się do lekarza, który znajdzie przyczynę tej dolegliwości i zleci odpowiednie leczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: neurologia-praktyczna.pl/ "Klasyfikacja samoistnych bólów głowy", R.B. Lipton, MD; M.E. Bigal, MD, PhD; T.J. Steiner, MB, PhD, LLM; S.D. Silberstein, MD; J. Olesen, MD, PhD, "NEUROLOGY" wydanie polskie 6/2004/ www.ncbi.nlm.nih.gov