Zamknij

Jak przewidzieć atak padaczki? Wystarczy bransoletka mierząca poziom stresu

Monika Piorun
11.12.2017 15:33

Kiedy się denerwujemy, nasza skóra zaczyna wydzielać więcej potu. Mały, poręczny gadżet, który niewiele różni się od zwykłego zegarka, dzięki specjalnym sensorom pozwoli ustalić, kiedy epileptykom grozi wstrząs a na dodatek pomoże dzieciom z autyzmem i osobom borykającym się z wypaleniem zawodowym. Na rynku pojawi się w III kwartale 2018 roku.

East News
fot. ---

Pot zdradzi, kiedy grozi nam napad epilepsji

Twórcy bransoletki GSR wykorzystali mechanizm reakcji, które zachodzą pomiędzy obwodowym układem nerwowym a mózgiem w przypadku niektórych chorób. Okazuje się, że moment poprzedzający takie zjawisko jak wstrząs epileptyczny prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu stresu, który objawia się m.in. tym, że nasza skóra zaczyna wydzielać więcej potu. Wystarczy dokładnie monitorować tę reakcję, by oszacować, kiedy grozi nam np. atak padaczki.

Eksperci przewidują, że innowacyjne urządzenie, które ma trafić na rynek w trzecim kwartale 2018 roku, może pomóc milionom ludzi na całym świecie. Szacuje się, że 1 proc. populacji cierpi na epilepsję (400 tys. Polaków i w sumie 65 mln ludzi na Ziemi). Niekontrolowane ataki padaczki zdarzają jednej trzeciej z pacjentów. 

Bransoletka GSR: wszechstronne zastosowanie pomiaru poziomu stresu

Jak tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Paweł Soluch, prezes zarządu firmy Neuro Device Group, urządzenie kontrolujące poziom stresu może mieć szerokie zastosowanie - nie tylko w medycynie. Mały gadżet, niewiele różniący się od zwykłego zegarka, może być pomocny nie tylko epileptykom czy np. dzieciom z autyzmem (a zwłaszcza ich terapeutom), ale i w celach zawodowych, podczas szkoleń i treningów różnych grup pracowników - m.in. pilotów, kontrolerów lotów czy policjantów. Na razie bransoletka GSR znajduje się w fazie testów.

Skorzystają też na niej korporacje, które mogą wykorzystać ją w celu przeciwdziałania zjawisku tzw. "wypalenia zawodowego". System wykorzystujący działanie bransoletek GSR mógłby bowiem zostać połączony z ankietami pracowniczymi, na podstawie których oceniany jest poziom stresu wśród kadry.

Pomysł na prototyp tego urządzenia zrodził się na potrzeby Szkoły Policyjnej w Szczytnie. W 2011 roku firma Neuro Device Group stworzyła pierwszy aparat - analizujący poziom stresu podczas treningu przyszłych funkcjonariuszy, który wówczas stanowił odpowiednik... wykrywacza kłamstw! 

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Newseria

________

zdrowie.radiozet.pl/π