Zamknij

Ból z tyłu głowy: nadciśnienie, migrena, chory kręgosłup

16.04.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 06:00

Ból z tyłu głowy występuje rzadziej niż ból głowy z przodu lub po bokach. Choć nie zawsze jest to objawy groźny, to powtarzające się bóle okolicy potylicznej powinny skłonić do wizyty u lekarza. Ból z tyłu głowy może być bowiem wynikiem uszkodzenia kręgosłupa, może występować po urazie lub po uszkodzeniu nerwów (tzw. nerwoból). Jeśli ból jest ostry i narasta, nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza rodzinnego i wykonaj badania.

Ból z tyłu głowy to ból tzw. okolicy potylicznej
fot. Shutterstock

Ból z tyłu głowy to ból zlokalizowany w okolicy potylicznej. Nie jest to objaw częsty, nie występuje u każdego, choć może pojawiać się raz na jakiś czas na przykład z powodu wysokiego ciśnienia. 

Ból z tyłu głowy: przyczyny

Bóle w tylnej części głowy mogą być związane z patologią w odcinku szyjnym kręgosłupa, jest to szyjnopochodny ból głowy, który nie jest samodzielną jednostką chorobową, lecz wieloczynnikowym zespołem objawowym. Ból głowy w tych rejonach może również pojawić się po urazie odgięciowym kręgosłupa w okolicy szyjnej, np. podczas uderzenia w tył samochodu i szybkiego przemieszczenia się głowy do przodu i następnie do tyłu.

Inną, częstą przyczyną bólu z tyłu głowy jest nadciśnienie, z charakterystycznym bólem w godzinach porannych. Ból zlokalizowany u podstawy czaszki może również wskazywać na schorzenie zwane migreną podstawną lub na guza mózgu zlokalizowanego w części potylicznej.

Wśród przyczyn bólu głowy w tylnej części wymienia się także neuralgię, czyli nerwoból potyliczny, wynikający z zapalenia lub uszkodzenia nerwów potylicznych biegnących od szczytu rdzenia kręgowego przez skórę głowy.

Czynniki, które mogą wywoływać ból z tyłu głowy:

  • uraz głowy;
  • napięte mięśnie szyi i uraz szyi;
  • zapalenie kości i stawów;
  • guzy na szyi;
  • dyskopatia odcinka szyjnego;
  • infekcje;
  • cukrzyca;
  • zapalenie naczyń krwionośnych.

ZOBACZ: 6 typów migreny - na który z nich cierpisz?

Ból z tyłu głowy: objawy

Ból z tyłu głowy może mieć różny charakter i różne nasilenie, w zależności od przyczyny. 

Nerwoból potyliczny może powodować silny ból i kłujące, „elektryczne” uczucie w tylnej części głowy i szyi. Może również wystąpić nadwrażliwość na światło, ból podczas ruszania głową, ból za okiem, wrażliwość skóry głowy.

Ból głowy towarzyszący migrenie jest natomiast ostry, pulsujący, trudny do wytrzymania. 

Ból szyjnopochodny umiejscowiony jest w tyle głowy i w okolicy karku, obejmuje tylko połowę głowy. Opisywany jest jako tępy, głęboki, czasami kłujący. Występuje okresowo, może być wywołany lub nasilać się podczas określonego ustawienia głowy. Migrena szyjna może utrzymywać się przez kilka godzin, dni, a nawet tygodni. W przypadku bóli głowy szyjnopochodnych oprócz bólu często pojawiają się zawroty głowy, które pojawiają się w wyniku nagłego poruszenie głową lub szyją, a także szumy uszne.

ZOBACZ: Szumy uszne mogą być objawem choroby. Jak pożegnać się z szumami?

Ból z tyłu głowy: diagnozowanie

Bóle z tyłu głowy dotyczą zwykle tylnego dołu czaszki i wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy, ale mogą promieniować do czoła i skroni. 

Zwykle wykonuje się także zdjęcia RTG kręgosłupa szyjnego, by potwierdzić lub wykluczyć „kręgosłupowe” pochodzenie bólu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.