Zamknij

Ból psychogenny: gdy cierpi dusza, cierpi również ciało

18.01.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 15:38

Ból psychogenny to źródło frustracji wielu pacjentów i ich rodzin. To zjawisko charakteryzuje się odczuwaniem bólu, który nie ma swojego źródła w konkretnej chorobie. Wywoływany jest psychicznie, z powodu przewlekłego stresu i cierpienia. Dla wielu osób ból psychogenny to problem na lata. Zanim dowiedzą się, jaka jest przyczyna bólu, odwiedzają zazwyczaj wielu specjalistów i poddają się zaawansowanej diagnostyce. Jak rozpoznać, czy ból powodowany jest przez naszą psychikę?

Ból psychogennny
fot. East News

Ból psychogenny to tendencja to manifestowania problemów w postaci dolegliwości zdrowotnych, szczególnie bólowych. Pojawia się wtedy, gdy dana osoba odczuwa cierpienie, przygnębienie, ma problemy i jest zestresowana. Odczuwanie bólu jest ściśle związane ze stanem psychicznym, ale poszkodowani często nie łączą ze sobą tych dwóch kwestii.

Ból psychogenny może pojawiać w jednym lub w kilku miejscach. Jest dokuczliwy i sprawia, że dana osoba zaczyna poważnie zastanawiać się nad stanem swojego zdrowia. Po pewnym czasie ból jest na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a osoba dotknięta bólem wyłącza się z życia w bardzo gwałtowny sposób. Bywa również, że ból towarzyszy pewnej chorobie, a po jej wyleczeniu nie ustaje. Lekarze mówią o tym, że niektórzy pacjenci pielęgnują w sobie objawy bólowe i mimo, że naprawdę je odczuwają, to jest to kwestia wyłącznie ich psychiki.

Ból psychogenny: czym się charakteryzuje?

Te długie lub krótkie epizody bólu pojawiają się w wyniku pewnych zaburzeń psychicznych, a nie w reakcji na powstałe obrażenia. Ból nie jest także objawem konkretnych chorób. Jest to realny, odczuwalny ból, a nie objaw wymyślony przez chorego. Gdy pojawia się jednorazowo i nie jest mocny, nie wymaga interwencji. Natomiast ostry i przewlekły ból wymaga leczenia, głównie psychologicznego. Wyłącza bowiem daną osobą z życia towarzyskiego i zawodowego.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje bólu psychogennego:

  • Ostry: ból, który jest gwałtowny, pojawia się szybko i znika.
  • Przewlekły: ból, który utrzymuje się lub powraca w ciągu tygodni, miesięcy i lat.

Choć od wielu lat naukowcy badają źródła bólu psychogennego, to wciąż zadziwia, w jaki sposób mózg interpretuje to uczucie. Nasze ciała zawierają ogromną ilość sieci receptorów nerwowych, które przekazują informacje do mózgu. Gdy sygnały docierają na miejsce, mózg określa, który konkretnie obszar ciała jest chory lub zraniony. W przypadku bólu psychogennego mózg otrzymuje informację o bólu, ale nie jest ona wynikiem urazu lub rozwijającej się choroby.

Eksperci podkreślają, że ból psychogenny może mieć różne podłoże. Towarzyszy często zaburzeniom lękowym, chorobie afektywnej dwubiegunowej, depresji, atakom paniki i zachowaniom obsesyjno-kompulsywnym. Ból psychogenny może być także pozostałością po chorobie, która wywarła duży wpływ na życie i psychikę chorego. Niestety ból psychogenny może także powodować, że zwykłe dolegliwości bólowe stają się nie do zniesienia. Zdarza się, że chory potęguje to wrażenie.

Ból psychogenny towarzyszy często dzieciom i osobom, które czują się odrzucone lub szukają uwagi wśród bliskich. Częste bóle brzucha i głowy mogą występować, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny lub w czasie rozwodu rodziców, gdy dziecko czuje się zepchnięte na dalszy tor. Nie mówimy wtedy o symulowanym bólu. Lęk przed odrzuceniem, depresja i poczucie osamotnienia sprawiają, że bóle autentycznie zaczynają doskwierać i czasami przybierać na sile.

Ból psychogenny nie jest symulowany! Oznacza to, że osoba dotknięta bólem psychogennym nie wymyśla dolegliwości, tylko naprawdę je czuje.

Ból psychogenny: jak go rozpoznać?

Osoba doświadczająca bólu psychogennego z początku nie zdaje sobie sprawy, że za odczuwaniem bólu stoją problemy psychiczne. Odwiedza wielu specjalistów, przechodzi badania i wciąż zastanawia się nad źródłem bólu. Dochodzenie do prawdy, szczególnie w przypadku psychogennego bólu przewlekłego, może trwać latami. Dlatego tak ważne jest, by lekarze w czasie zbierania wywiadu brali pod uwagę również psychiczne zdrowie pacjenta. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z bólem psychogennym?

Należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Czy występują objawy zaburzeń psychicznych lub objawy depresyjne?
  • Czy ból lub inne zaburzenia somatyczne występują cyklicznie? Co miesiąc, co tydzień, zawsze, gdy jest klasówka, spotkanie w pracy lub inna sytuacja stresująca?
  • Czy stosowane dotychczas metody leczenia były skuteczne? A także, czy jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy dot. pochodzenia bólu?

Osoby doświadczające bólu psychogennego skarżą się najczęściej na: ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, bóle brzucha.

Przykładem bólu psychogennego jest bardzo często występujący ból w klatce piersiowej, który promieniuje także do ramion i szyi. Niektóre osoby błędnie odczytują te objawy jako zbliżający się zawał serca. Jeśli powtarzające się epizody bólu, nawet napadowe, są domeną osób nerwowych, nadwrażliwych lub rozchwianych emocjonalnie, to można podejrzewać, że przyczyną są właśnie problemy psychiczne, a w szczególności lęk.

Ból psychogenny: jak go leczyć?

Leczenie bólu psychogennego stanowi wyzwanie zarówno dla lekarza, jak i dla samego pacjenta. Rozpoznanie bólu psychogennego następuje dopiero wtedy, gdy wykluczone zostaną wszystkie inne możliwe przyczyny bólu. Nawet gdy lekarz postawi właściwą diagnozę, nie zawsze pacjent jest gotowy, by się z nią zmierzyć. Pacjenci często nadużywają leków przeciwbólowych i poszukują różnych form leczenia swojej przypadłości. Dlatego lekarz powinien mieć odpowiednie podejście i przekonać pacjenta do podjęcia terapii.
Leczenie bólu psychogennego jest kompleksowe i obejmuje najczęściej psychoterapię, terapię rodzinną i leczenie farmakologiczne (leki antydepresyjne).

 

Źródło: Andrzej Czernikiewicz, Ból psychogenny, Klinika Psychiatrii Akademii Medycznej w Białymstoku, Borgis - Nowa Medycyna 5/2002/czytelniamedyczna.pl