Zamknij

Co trzecia osoba w Polsce zmaga się z przewlekłym bólem

15.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 17:00

Co trzecia osoba spotkana na ulicy zmaga się z przewlekłym bólem. Tymczasem w całej Polsce poradni leczenia bólu jest zaledwie 25. O to, czy Polaków musi boleć - dopytywał Michał Figurski prof. Andrzeja Küblera na antenie Radia ZET.

Ból przewlekły
fot. Shutterstock

Prof. Andrzej Kübler, koordynator Centrum ds. Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Bólu, założyciel jednego z pierwszych zespołów zintegrowanego leczenia bólu, był gościem audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Mówił m.in. o tym, jaki jest najgorszy ból, kto cierpi bardziej - kobiety czy mężczyźni - oraz jakie są najnowsze metody leczenia bólu.

Jaki jest najgorszy ból?

Prof. Andrzej Kübler zauważył, że aż 29 proc. społeczeństwa w Polsce cierpi na przewlekły ból, czyli taki, który trwa kilka miesięcy. W nieoficjalnych statystykach przeważają kobiety, choć nie do końca wiadomo dlaczego.

Michał Figurski dociekał, czy to prawda, że najgorszy jest ból porodowy. "Ból porodowy jest niezwykle agresywnym wydarzeniem dla kobiety, ale mamy narzędzia, żeby pozbawić tego bólu. Kiedyś zorganizowaliśmy we Wrocławiu bezbolesną porodówkę. To można zrobić, tylko trzeba inwestować w anestezjologów. Na pewno nie jest to problem medyczny, tylko organizacyjny" - podkreślał prof. Kübler.

Natomiast najgorszy ból - zdaniem eksperta najbardziej destrukcyjny - to ból nowotworowy. "Spotkanie takiego pacjenta, to wyzwanie dla lekarza. To jest ból totalny. On wie, że jego czas już się kończy i cierpi, a nie powinien" - przyznał gość audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Leczenie bólu w Polsce

Na pytanie, czy można zmierzyć ból, ekspert udzielił jasnej odpowiedzi. "Ból jest niezmierzalny obiektywnie. Oceniamy go tylko subiektywnie. Pytamy pacjenta, czy go boli i musimy wierzyć w jego relację. Wielu badaczy wymyślało takie analgometry, czyli urządzenia, które by mierzyły ból, ale to się nie udało" - poinformował prof. Andrzej Kübler.

"Pytamy pacjenta, czy go boli i musimy wierzyć w jego relację" - to ważne zdanie, bo pacjenci z przewlekłym bólem często mają wrażenie, że odbijają się od ściany.

Dowiedz się więcejPacjent z bólem przewlekłym traktowany jest jak oszust 

Ekspert mówił o nowych lekach, stosowanych m.in. w leczeniu migreny, ale również o niefarmakologicznych metodach leczenia bólu. "Musimy pamiętać, że leczenie bólu środkami farmakologicznymi, wiąże się z objawami niepożądanymi. Powinniśmy szukać wyjść do innych sposobów leczenia bólu: psychoterapia, fizjoterapia, akupunktura. Sposoby niefarmakologiczne są naprawdę bardzo cenne" - podkreślał prof. Andrzej Kübler w Radiu ZET.

loader

Gość audycji "NieZŁY pacjent" dodał, że leczenie bólu w Polsce to ogromy problem, nie tylko ze względu na cierpienie pacjentów, ale też koszty społeczne związane z brakiem aktywności w pracy, zwolnieniami, odszkodowaniami. Na pytanie, gdzie się zgłosić z bólem, odpowiedź wcale nie była prosta. A to dlatego, że poradni leczenia bólu jest w Polsce zaledwie 25. Najbliższy termin na przykład w szpitalu we Wrocławiu to grudzień... 2021.

Posłuchaj podcastu