Zamknij

Migrena to nie tylko ból głowy. Ludzie rzadko rozumieją tę chorobę

25.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:02

Jak pokazują badania Światowej Organizacji Zdrowia, migrena jest najważniejszym czynnikiem niepełnosprawności u osób w wieku produkcyjnym. Migrena dotyczy 12% populacji i jest chorobą często występująca z innymi problemami zdrowotnymi. Niestety często traktowana jest jako fanaberia.

Migrena przewlekła: leczenie
fot. Shutterstock

Wszystko co warto wiedzieć o migrenie

Migrena w wielkim stopniu dezorganizuje życie. Pacjenci mówią: “Mąż wraca z pracy, a ja leżę z mokrym ręcznikiem na głowie”, “Jestem cały dzień w domu i nie mam siły zrobić obiadu”, “Przychodzi weekend, a ja nie mam siły wstać z łóżka. I tak spędzam wolny czas”. Osoby z migreną czują, że zawodzą bliskich, rodzinę, współpracowników. 

Ważna informacja

Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura. Badania na bliźniętach wskazują, że wpływ czynników genetycznych wynosi 60–65%.

Osoby, które nie mają migreny, porównują bóle głowy z bólem migrenika. To błąd! - “Migrena boli specyficznie” - podkreśla neurolożka  Instytutu Diagnostyki i Leczenia Bólu, dr Anna Błażucka w wywiadzie opublikowanym w “Wysokich Obcasach”. 

- “Ból migrenika to mózg gotowy do ataku. Istnieje wiele czynników, które mogą ten atak wywołać. Jednym z najczęstszych jest stres albo jego ustąpienie. Jeśli stresujemy się pracą w korpo, a potem jedziemy na urlop, to wielu migreników dopiero na urlopie, kiedy się zrelaksuje, ma bóle głowy. Mózg migrenika nie znosi zmiany. Podobnie jest ze snem. Jeśli cały tydzień się nie wysypiałem, nie będę miał dolegliwości. Wyśpię się do 10 w sobotę i wtedy zaczyna się ból” - podkreśla w tej samej rozmowie dr Marcinem Straburzyńskim, lekarz rodzinny. 

Migrena: objawy 

Zespół Alicji w Krainie Czarów - tak nazywa się zespół objawów towarzyszących migrenie. To uczucie derealizacji, wrażenie, że proporcje się otaczających nas przedmiotów czy części ciała są zaburzone. Na przykład szyja robi się wyjątkowo długa, a obiekty dookoła nas wydają się bliżej bądź dalej, są mniejsze bądź większe od prawdziwych. 

Migrena przebiega w fazach. Najpierw mamy objawy zwiastunowe, zazwyczaj występują dobę wcześniej. W tej fazie mogą się pojawić trudności w koncentracji, ziewanie, uczucie głodu lub przejedzeniem, zmęczenie, drażliwość. 

Faza druga, daje objawy neurologiczne. najczęściej są to błyski i mroczki - fragment pola widzenia jest niewyraźny lub pojawia się w nim migotanie. Aura trwa od pięciu minut do godziny; może mieć też inne wzrokowe postacie. Mamy na przykład aurę czuciową, wrażenie drętwienia ręki lub twarzy, czy aurę z pnia mózgu, czyli silne zawroty głowy, zaburzenia wysławiania się, niezdarność, szumy uszne. 

Ból zaczyna się w fazie trzeciej. Współwystępują z nim nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Pacjent może też mieć zawroty głowy, dreszcze, zaparcia, biegunki. 

Migrena a dieta

Lekarze zwracają uwagę również na to, że niektóre pokarmy wywołują atak u pacjentów. Najczęściej są to sery żółte i pleśniowe, czerwone mięso i czerwone wino oraz pokarmy zawierające dużo glutaminianu sodu. 

Migrena: leczenie  

Cisza, ciemność i pozycja leżąca pozwala złagodzić ból. Niektórym pacjentom pomagają chłodne okłady na głowie. W leczeniu doraźnym działa się szybko i agresywnie. Jeśli przyjmujemy lek przeciwbólowy, to nie jedną tabletkę, ale jak największą dawkę - trzy lub cztery tabletki na samym początku bólu. Pacjenci w samoleczeniu bardzo często popełniają błąd i zaczynają od małych dawek na samym początku. 

Nieleczona migrena może się rozwijać. Napad migrenowy uwrażliwia głowę na następny ból. Z czasem robi się tak, że migrena epizodyczna, taka, która zdarza się od czasu do czasu, zaczyna prowokować bóle głowy występujące niemal codziennie. 

Częste przyjmowanie leków przeciwbólowych powoduje częste bóle głowy. To pułapka, w którą wpadają osoby, które leczą się same. W pewnym momencie należy podjąć decyzję o profilaktyce. Migrena, w której ataki nawracają powinien leczyć specjalista.

Źródło: Wysokie Obcasy