Zamknij

Będzie lek na Alzheimera? FDA rozpoczęła już przyspieszony przegląd

29.09.2022 15:04

To może być przełom w leczeniu choroby Alzheimera. Wyniki badania leku lecanemab wskazują, że może on skutecznie spowalniać rozwój choroby. Amerykańska agencja rozpoczęła już przyspieszony przegląd nowego leku. Decyzja FDA spodziewana jest na początku 2023 roku.

Chory na Alzheimera
fot. Shutterstock

Amerykański regulator dokonał przeglądu przeciwciała przeciwko amyloidowi beta - leku lecanemabu jako leku dla pacjentów we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Wniosek został złożony w ramach przyspieszonej ścieżki zatwierdzania.

Producent leku, japońska firma Eisai ogłosiła, że wczesne wyniki wykazały, że stosowanie może leku lecanemab spowolnić tempo pogorszenia funkcji poznawczych i funkcjonalnych u chorych na Alzheimera o co najmniej o 25 proc.

We wtorek 27 września ogłoszono wyniki globalnego badania, w którym wzięło udział ok. 1800 osób z wczesnym stadium choroby Alzheimera. Pacjenci byli monitorowani za pomocą skali, która mierzy spadek funkcji umysłowych i ich zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub jedzenie.

Producent leku opublikuje pełne wyniki badań na konferencji pod koniec listopada. Planuje również opublikować wyniki w recenzowanym czasopiśmie medycznym. 

Jak działa lek lecanemabu na Alzheimera?

Choroba Alzheimera charakteryzuje się stopniowymi, postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. W przebiegu Alzheimera choroby dochodzi do odkładania się w mózgu białek o patologicznej strukturze, głównie beta-amyloidu i białka tau. Pojawienie się tych patologicznych białek prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Natomiast zmniejszenie liczby neuronów powoduje zmniejszenie ilości produkowanych przez nie substancji przekaźnikowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Lek lecanemab, opracowany przez Eisai, ma na celu usunięcie z mózgu białka beta-amyloidem, co spowalnia rozwój choroby i umożliwia zachowanie sprawności umysłowej.

Źródło: The Associated Press (ap.com)