Zamknij

Ten objaw demencji jest zwykle lekceważony. Ma go prawie połowa chorych

19.01.2022
Aktualizacja: 19.01.2022 15:30
Apatia - lekceważony objaw demencji
fot. Shutterstock

Choć liczba zachorowań na demencję rośnie w ogromnym tempie, to wciąż wiele osób nie do końca rozumie, na czym polega to postępujące schorzenie mózgu. Większość ludzi kojarzy demencję głównie z utratą pamięci, ale, jak dowodzi jedno z badań, istnieje jeden często pomijany objaw, na który warto zwrócić uwagę.

Wciąż nie znamy wszystkich objawów demencji, co gorsza, pierwsze wczesne symptomy naprawdę trudno jest zauważyć. To ważne, żeby pamiętać, że otępienie to zespół objawów, a nie choroba. Objawy są związane z postępującymi zaburzeniami pracy mózgu. Błędne jest przekonanie, że utrata pamięci jest jedynym symptomem, na którym należy się skupić. Nie dość, że istnieje wiele objawów związanych z demencją, to niektóre z nich nie są zbyt oczywiste i często są pomijane.

Lekceważony objaw demencji: apatia

Objawem demencji, na który rzadko zwraca się uwagę, jest apatia, tymczasem może mieć ona poważne konsekwencje, ostrzega prof. Clive Ballard z University of Exeter Medical School.

Apatia to stan zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne. Towarzyszy mu obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej, utrata zainteresowań, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych, anhedonia. Jest też bardzo przykra dla bliskich osoby z apatią i wiąże się z cięższym przebiegiem demencji oraz gorszymi objawami klinicznymi.

Apatię ma prawie połowa osób z demencją

Prof. Ballard i jego współpracownicy prowadzili badania nad skutkami apatii u pacjentów z demencją. Prześledzili dane 4320 osób z chorobą Alzheimera z 20 dużych badań, aby sprawdzić częstość występowania apatii. Analiza wykazała, że 45 proc. osób z tej grupy ją miało, a u 20 proc. utrzymywała się ona przez dłuższy czas.

Apatia jest jednym z objawów depresji, a depresja – demencji. Naukowcy odkryli jednak, że pewna część pacjentów cierpiała na apatię bez depresji, co sugeruje, że objaw ten może mieć swój własny, unikalny profil kliniczny i biologiczny w porównaniu do apatii z depresją i samej depresji.

– Apatia jest niedostatecznie zbadanym i często ignorowanym objawem demencji. Może być przeoczona, ponieważ osoby z apatią nie absorbują sobą otoczenia, nie są problematyczne. Ma ona ogromny wpływ na jakość życia osób cierpiących na demencję i na ich rodziny – uważa Dr Miguel de Silva Vasconcelo z University of Exeter i King's College London.

Naukowiec dodaje, że „wycofanie się z aktywności może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych, a wiemy, że w przypadku osób z apatią występuje wyższa śmiertelność”. Prof. Ballard podsumowuje: – Nasze badania pokazują, jak powszechna jest apatia u osób z demencją. Musimy ją teraz lepiej zrozumieć, aby znaleźć nowe, skuteczne metody leczenia.

Jakie są typowe objawy demencji?

Do najczęstszych objawów demencji należą problemy z:

  • mową, np. nieprawidłowe używanie słów lub problemy z mówieniem
  • rozumieniem
  • oceną sytuacji
  • nastrojem
  • poruszaniem się
  • wykonywaniem codziennych czynności.

Jak najwcześniejsze postawienie diagnozy jest niezwykle ważne. Chociaż nie ma lekarstwa na demencję, to wczesna diagnoza może w wielu przypadkach pomóc w spowolnieniu postępu otępienia. Dzięki temu mózg wcześnie zdiagnozowanych osób będzie dłużej pozostawał w lepszej kondycji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk