Zamknij

Ten objaw demencji jest zwykle lekceważony. Ma go prawie połowa chorych

19.01.2022
Aktualizacja: 19.01.2022 15:30

Choć liczba zachorowań na demencję rośnie w ogromnym tempie, to wciąż wiele osób nie do końca rozumie, na czym polega to postępujące schorzenie mózgu. Większość ludzi kojarzy demencję głównie z utratą pamięci, ale, jak dowodzi jedno z badań, istnieje jeden często pomijany objaw, na który warto zwrócić uwagę.

Apatia - lekceważony objaw demencji
fot. Shutterstock

Wciąż nie znamy wszystkich objawów demencji, co gorsza, pierwsze wczesne symptomy naprawdę trudno jest zauważyć. To ważne, żeby pamiętać, że otępienie to zespół objawów, a nie choroba. Objawy są związane z postępującymi zaburzeniami pracy mózgu. Błędne jest przekonanie, że utrata pamięci jest jedynym symptomem, na którym należy się skupić. Nie dość, że istnieje wiele objawów związanych z demencją, to niektóre z nich nie są zbyt oczywiste i często są pomijane.

Lekceważony objaw demencji: apatia

Objawem demencji, na który rzadko zwraca się uwagę, jest apatia, tymczasem może mieć ona poważne konsekwencje, ostrzega prof. Clive Ballard z University of Exeter Medical School.

Apatia to stan zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne. Towarzyszy mu obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej, utrata zainteresowań, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych, anhedonia. Jest też bardzo przykra dla bliskich osoby z apatią i wiąże się z cięższym przebiegiem demencji oraz gorszymi objawami klinicznymi.

Apatię ma prawie połowa osób z demencją

Prof. Ballard i jego współpracownicy prowadzili badania nad skutkami apatii u pacjentów z demencją. Prześledzili dane 4320 osób z chorobą Alzheimera z 20 dużych badań, aby sprawdzić częstość występowania apatii. Analiza wykazała, że 45 proc. osób z tej grupy ją miało, a u 20 proc. utrzymywała się ona przez dłuższy czas.

Apatia jest jednym z objawów depresji, a depresja – demencji. Naukowcy odkryli jednak, że pewna część pacjentów cierpiała na apatię bez depresji, co sugeruje, że objaw ten może mieć swój własny, unikalny profil kliniczny i biologiczny w porównaniu do apatii z depresją i samej depresji.

– Apatia jest niedostatecznie zbadanym i często ignorowanym objawem demencji. Może być przeoczona, ponieważ osoby z apatią nie absorbują sobą otoczenia, nie są problematyczne. Ma ona ogromny wpływ na jakość życia osób cierpiących na demencję i na ich rodziny – uważa Dr Miguel de Silva Vasconcelo z University of Exeter i King's College London.

Naukowiec dodaje, że „wycofanie się z aktywności może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych, a wiemy, że w przypadku osób z apatią występuje wyższa śmiertelność”. Prof. Ballard podsumowuje: – Nasze badania pokazują, jak powszechna jest apatia u osób z demencją. Musimy ją teraz lepiej zrozumieć, aby znaleźć nowe, skuteczne metody leczenia.

Jakie są typowe objawy demencji?

Do najczęstszych objawów demencji należą problemy z:

  • mową, np. nieprawidłowe używanie słów lub problemy z mówieniem
  • rozumieniem
  • oceną sytuacji
  • nastrojem
  • poruszaniem się
  • wykonywaniem codziennych czynności.

Jak najwcześniejsze postawienie diagnozy jest niezwykle ważne. Chociaż nie ma lekarstwa na demencję, to wczesna diagnoza może w wielu przypadkach pomóc w spowolnieniu postępu otępienia. Dzięki temu mózg wcześnie zdiagnozowanych osób będzie dłużej pozostawał w lepszej kondycji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Express.co.uk