Oceń
Utrata zdolności do odczuwania przyjemności może być pierwszym, wczesnym objawem demencji czołowo-skroniowej (FTP) – uważają australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Sydney (Australia). Ich zdaniem jest to związane ze zwyrodnieniem "hedonicznych punktów zapalnych" w mózgu, gdzie koncentrują się mechanizmy przyjemności. Niestety dość często objaw ten jest mylony z depresją.
U osób z otępieniem czołowo-skroniowym (FTP) wykazano znaczną degenerację lub atrofię w czołowych i prążkowanych obszarach mózgu. Te zmiany odpowiadają za głęboką adhedonię, czyli niemożność odczuwania przyjemności. Co ciekawe, objaw ten nie występuje u osób chorych na Alzheimera.
Anhedonia jest również powszechna u osób z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.
– Wiele ludzkich doświadczeń jest motywowanych chęcią doświadczania przyjemności, ale często bierzemy tę zdolność za coś oczywistego – tłumaczy prof. Muireann Irish z Centrum Mózgu i Umysłu Uniwersytetu w Sydney oraz Szkoły Psychologii na Wydziale Nauk i dodaje: – Ale zastanówmy się, jak to by było, gdybyśmy stracili zdolność cieszenia się prostymi przyjemnościami życia? To poważne konsekwencje dla dobrego samopoczucia ludzi dotkniętych tymi neurodegeneracyjnymi zaburzeniami.
Zdaniem badaczki anhedonia powinna zostać uznana za główną cechę otępienia czołowo-skroniowego.
Wyniki tego badania opublikowano w czasopiśmie neurobiologicznym "Brain".
Źródło: medicalxpress.com
Oceń artykuł