Test na Alzheimera pozwala wykryć chorobę przed wystąpieniem objawów

30.07.2020 14:19
Test na chorobę Alzheimera
fot. Shuttestock

Naukowcy pracują nad łatwym i szybkim badaniem, które z niemal 100 proc. pewnością wykrywa chorobę Alzheimera nawet dwie dekady przed pojawieniem się pierwszych objawów. To niezwykle ważne, bo wczesne rozpoznanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala znacznie spowolnić jej rozwój.

Prosty test z krwi może zdiagnozować chorobę Alzheimera, nawet na kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się objawów.

Obecnie nie ma leku na chorobę Alzheimera. W terapii stosuje się leki spowalniające rozwój choroby, ale jest ona niestety nieuleczalna. Naukowcy uważają, że test pomógłby w wynalezieniu skutecznego leku, bo umożliwiłby badanie osób na bardzo wczesnym, bezobjawowym etapie choroby, co jest w tym momencie niemożliwe. Badacze odkryli, że badanie krwi, w którym zmierzono poziom konkretnego białka, wykazało 98 procent dokładności w identyfikacji osób z chorobą Alzheimera.

Ten szybki test na Alzheimera mógłby być w przyszłości wykorzystywany jako przesiewowa metoda diagnostyczna i stosowany nawet przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Niewielka ilość krwi wystarczy, by rozpoznać Alzheimera

Badacze twierdzą, że białko tau (p-tau217) zaangażowane w uszkodzenie komórek mózgowych u osób z chorobą Alzheimera gromadzi się we krwi nawet 20 lat przed osłabieniem pamięci. 

Naukowcy w USA odkryli, że p-tau217 gromadzi się w płynie mózgowo-rdzeniowym - klarownym, bezbarwnym płynie ustrojowym znajdującym się w mózgu i rdzeniu kręgowym pacjentów z chorobą Alzheimera przed wystąpieniem objawów poznawczych. Poziomy p-tau217 rosną wraz z postępem choroby. Naukowcy opracowali metodę pomiaru ilości p-tau217 i innych białek tau z zaledwie 4 ml pobranej krwi.

W badaniu wzięło udział ponad 1400 osób. Okazało się, że podobnie jak w płynie mózgowo-rdzeniowym, poziomy p-tau217 we krwi były wyjątkowo niskie u zdrowych ochotników, ale podwyższone u pacjentów z blaszkami amyloidowymi, czyli zmianami strukturalnymi obserwowanymi w chorobie Alzheimera - poziom p-tau217 we krwi osób z chorobą Alzheimera jest siedem razy wyższy niż u osób bez tej choroby. Badanie krwi wykazało między 89 a 98 procent dokładności w określeniu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Tak było nawet u tych, u których jeszcze nie wystąpiły objawy poznawcze - wynika z badania opublikowanego w ''Journal of Experimental Medicine''.

Poziom białka wzrasta we krwi do 20 lat przed wystąpieniem objawów choroby Alzheimera.

Chociaż są to ekscytujące wyniki, nie można powiedzieć, że wskazują, iż ostateczny test na chorobę Alzheimera jest już dostępny. Clive Ballard, profesor zajmujący się chorobami związanymi z wiekiem z University of Exeter Medical School, powiedział, że chociaż badania wyglądają obiecująco, to może minąć jeszcze co najmniej pięć lat, zanim zobaczymy w klinice dokładny test biomarkerów krwi na demencję.

Źródło: dailymail.co.uk