Zamknij

Alzheimer niszczy niemal wszystkie procesy zachodzące w mózgu. Obszerne badanie

29.06.2022
Aktualizacja: 29.06.2022 13:10
Jak Alzheimer wpływa na mózg? Obszerne badanie
fot. Shutterstock

Naukowcy z Izraela przeprowadzili szczegółową analizę dotyczącą dokładnego wpływu Alzheimera na działanie mózgu. Eksperci alarmują: skutki tej choroby sięgają dalej, niż dotychczas sądzono

Chociaż choroba Alzheimera dotyczy ponad 20 milionów pacjentów na świecie, biologiczne podstawy schorzenia nadal są słabo poznane. W rezultacie istnieje niewiele skutecznych metod łagodzenia objawów, a całkowite wyleczenie jest niemożliwe. To złożone, neurodegeneracyjne schorzenie, które uszkadza pamięć, myślenie, powoduje halucynacje, prowadzi do dezorientacji, depresji. Z upływem czasu chorzy nie są w stanie żyć samodzielnie; są uzależnieni od pomocy innych.

Medycyna cały czas stara się zrozumieć, w jaki sposób Alzheimer niszczy mózg. Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), w piśmie „Frontiers in Aging Neuroscience”, przedstawił wyniki analizy aż 200 tys. naukowych publikacji na ten temat, jakie powstały w ciągu ostatnich 30 lat. Wnioski są przytłaczające.

Choroba Alzheimera zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu

Obszerna analiza literatury naukowej pokazała, że w chorobie Alzheimera zaburzone zostają praktycznie wszystkie ścieżki biologicznych procesów w mózgu. Z 341 znanych ścieżek, w chorobie zaburzonych było 334. Prawie połowa z nich pojawiła się w przynajmniej 100 publikacjach. Obecne badania skupiają się jedynie na kilku ścieżkach.

– Obciążenie chorobą Alzheimera rośnie, przez co zmierzamy w kierunku neurologicznej epidemii. Uzyskane przez nas wyniki sugerują nie tylko, że zaburzenie to jest niezwykle złożone, ale także, że jego patologia obejmuje większość znanych biologicznych ścieżek. Oznacza to, że skutki tej choroby sięgają dalej, niż się wydawało – mówi prof. Winston A. Hide, autor badania.

Jego zespół zauważył też, że większość badań przez cały czas koncentruje się na wąskiej grupie związanych z chorobą ścieżek.

– Badania kliniczne celujące w opóźnienie pojawienia się choroby Alzheimera lub w spowolnieniu jej postępów w dużej mierze zawiodły – zwraca uwagę dr Sarah Morgan, pierwsza autorka publikacji.

Różnorodność związanych z chorobą ścieżek oznacza, że istnieje wiele dotyczących jej procesów, które nie są jeszcze wystarczająco zbadane.

– Stawiamy hipotezę, że działania na szersze spektrum mechanizmów leżących u podstaw choroby zwiększy szanse na sukces przyszłych badań – podkreśla dr Sarah Morgan

Źródło: neurosciencenews.com, PAP