Zamknij

Znaleziono lek na demencję. Aerozol może powstrzymać rozwój choroby

10.01.2022 16:26
Chora na demencję
fot. Shutterstock

Naukowcy z Japonii odkryli, że rozwój demencji można zatrzymać, podając chorym do nosa specjalny lek w aerozolu. Choć badania przeprowadzono na myszach, to wyniki są bardzo obiecujące. Przeczytaj, jak działa lek.

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Osace mają nadzieję, że dzięki badaniu nowego zastosowania istniejących leków, czyli ich repozycjonowaniu, uda się odkryć metodę diagnozowania i zapobiegania demencji przed rozpoczęciem procesu obumierania komórek nerwowych.

Demencja, inaczej otępienie, to grupa chorób mózgu, powodujących długoterminowe i postępujące obniżenie zdolności myślenia, zapamiętywania, zaburzenia emocjonalne, kłopoty z komunikacją i językiem oraz utratę aktywności. Objawy są na tyle poważne, że utrudniają, a często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie.

Do tej pory nie opracowano leku na demencję. Przebiegu choroby nie da się odwrócić. Stosuje się jedynie leki mające na celu poprawienie jakości życia chorych i zapobiegające postępowi choroby w przypadku osób na wczesnym etapie jej rozwoju. Naukowcy nie ustają jednak w wysiłkach, by wynaleźć lek na otępienie. Badacze z Japonii mogli właśnie znaleźć odpowiednie substancje.

- Liczba osób z demencją na całym świecie wzrasta, przy czym niektóre źródła przewidują podwajanie się liczby chorych co 20 lat. Nie ma jednak wciąż skutecznego sposobu leczenia tej choroby. Badania pokazały, że zmiany w mózgu zaczynają pojawiać się już ponad 20 lat przed wystąpieniem objawów choroby — powiedział Tomohiro Umeda, autor badania, w którym wyłoniono potencjalny lek powstrzymujący rozwój demencji.

Aerozol do nosa może zatrzymać rozwój demencji

Naukowcy z Osaki przeprowadzili badania na myszach stanowiących model choroby Alzheimera, otępienia czołowo-skroniowego i otępienia z ciałami Lewy’ego.

Gryzoniom przez pięć dni w tygodniu podawano donosowo mieszankę ryfampicyny (półsyntetycznego antybiotyku) i resweratrolu (naturalnego przeciwutleniacza). Kuracja trwała łącznie cztery tygodnie.

W mózgu pacjentów z demencją następuje akumulacja białka tau i alfa synukleiny, które tworzą oligomery. U gryzoni otrzymujących mieszankę zaobserwowano poprawę funkcji poznawczych, zahamowanie akumulacji oligomerów oraz odbudowę poziomu synaptofizyny, czyli białka błon pęcherzyków synaptycznych, które uczestniczy w uwalnianiu neuroprzekaźników. Ponadto w hipokampie, czyli strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się, wzrósł poziom ekspresji białka BDNF (neurotroficznego czynnika pochodzenia nerwowego).

Ryfampicyna może negatywnie wpływać na stan wątroby, dlatego u osób z niewydolnością tego narządu należy zachować szczególną ostrożność w jej stosowaniu. W połączeniu z resweratrolem nie wykazano jednak jej negatywnego działania.

- Wyniki te wskazują, że w połączeniu z resweratrolem ryfampicyna stanowi skuteczniejszą i bezpieczniejszą metodę zapobiegania otępieniu. Dodatkowo forma aerozolu do nosa ułatwia lekom dotarcie do mózgu – komentują autorzy.

Źródło: PAP/koc/ agt/