Zamknij

12 przyczyn problemów z pamięcią? One NIE są związane z demencją

08.10.2021
Aktualizacja: 25.11.2021 08:39

Problemy z pamięcią nie muszą być wynikiem demencji. Czasami na naszą umiejętność zapamiętywania mogę mieć wpływ stany emocjonalne oraz zdrowie fizyczne. Dowiedz się, co może powodować problemy z pamięcią.

Przyczyny problemów z pamięcią
fot. Shutterstock

Nie ma czegoś takiego, jak normalna pamięć – napisała w swojej książce "Demencja" June Andrews i dodała: – Każdy człowiek jest inny. Czasami też o czymś zapominamy. Niektórzy "ciągle", niektórzy "rzadko", niektórzy "nigdy".

Wiele osób martwi się stanem swojej pamięci, która – nie oszukujmy się – z wiekiem się pogarsza. Jednak nie konsultuje tego problemu z lekarzem, bojąc się diagnozy: demencja. Tymczasem wiele problemów z pamięcią ma inne przyczyny. Większość z nich można wyleczyć. Więc błędem byłoby nieupewnienie się, co jest przyczyną naszych problemów z pamięcią, i tym samym utrata szansy na powrót do normalności najszybciej, jak to tylko możliwe.

Jak odróżnić zwykłe zapominanie od demencji?

Wbrew pozorom odróżnienie "zwykłego zapominalstwa" od demencji nie jest tak trudne, jakby się wydawało. Problem z zapamiętaniem numerów telefonów jest czymś normalnym, ale zapominanie do czego służy telefon już niestety nie. Inny przykład. Z biegiem lat może się pogorszyć nasza umiejętność czytania map i to jest też normalne, ale trzymanie jej do góry nogami może być już sygnałem alarmowym, że dzieje się z nami coś dziwnego.

Jakie mogą być przyczyny problemów z pamięcią?

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które mogą wpłynąć na problemy z pamięcią, a nie są objawami demencji. Należą do nich:

 • zaburzenia snu i związane z tym przewlekłe zmęczenie,
 • napięcie nerwowe, np. z powodu zamartwiania się czymś,
 • stany depresyjne i związany z nimi smutek,
 • strata, np. śmierć kogoś bliskiego, rozwód, zwolnienie z pracy,
 • hałas lub inne czynniki rozpraszające,
 • leki, zwłaszcza jeśli bierze się ich kilka rodzajów, a także leki nasenne i środki uspokajające,
 • nadużywanie alkoholu,
 • niektóre infekcje, zwłaszcza u osób starszych, np. zapalenie płuc czy zapalenie dróg moczowych,
 • menopauza, a właściwie zmiany hormonalną, które się z nią wiążą,
 • choroby tarczycy,
 • niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego w organizmie,
 • zbyt wiele spraw na głowie.

Problemy z pamięcią – jak wygląda diagnostyka?

Jeśli masz problem z pamięcią, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on stosowną diagnostykę, np. zrobi krótki test intelektualny oraz zleci badanie krwi, aby sprawdzić, jaki jest poziom witaminy B12 oraz kwasu foliowego, poziom glukozy we krwi, wskaźników sugerujących stan zapalny w organizmie, a także czy prawidłowo funkcjonują tarczyca, wątroba czy nerki. Lekarz może również poprosić o oddanie do badania próbki moczu, by sprawdzić, czy nie masz zapalenia pęcherza moczowego. Dlaczego? U osób starszych zapalenie pęcherza moczowego może mieć inny przebieg niż u osób młodych. Ci ostatni narzekają na swędzenie i pieczenie oraz konieczność częstego oddawania moczu, a osoby starsze często są po prostu zdezorientowane. Lekarz może cię też wysłać na prześwietlenie klatki piersiowej, jeśli istnieje podejrzenie zapalenia płuc, lub badanie EKG, jeśli istnieje podejrzenie chorób serca.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz może skierować cię na konsultację do poradni leczenia zaburzeń pamięci.

Źródło: "Demencja. Kompleksowy przewodnik po chorobie", June Andrews, Harmonia Universalis, Gdańska 2017