Zamknij

Moczówka prosta - jak się objawia i jak wygląda leczenie?

06.09.2018 10:37
Moczówka prosta - objawy
fot. Fotolia

Moczówka prosta jest dość rzadko występującą chorobą, spowodowaną niedoborem hormonu zagęszczającego mocz w nerkach. Moczówka prosta nerkowa, objawy, leczenie: sprawdź, co warto wiedzieć!

Moczówka prosta zwana jest również moczówką podwzgórzowo – przysadkową. Przyczynia się do niej niedobór wazopresyny, czyli hormonu zagęszczającego mocz w nerkach. Efektem tego jest niemożność kontroli ilości płynów przez organizm, a chory wydala dziennie do 10 razy więcej moczu, niż zdrowy człowiek. Dodatkowo towarzyszy mu ogromne, niegasnące uczucie pragnienia, w związku z czym pije ogromne ilości wody. Ograniczenie spożywania płynów nie przyczynia się jednak do zmniejszenia ilości moczu. Ograniczenie picia płynów może jednak prowadzić do odwodnienia.

Moczówka prosta – objawy i rozpoznanie choroby

Moczówka prosta daje dość charakterystyczne i łatwe do rozpoznania objawy. Należą do nich przede wszystkim:

  • częste moczenie nocne (zwłaszcza u dzieci)
  • ciągłe uczucie pragnienia, niemożliwego do zaspokojenia
  • przemęczenie
  • zaparcia
  • oddawanie moczu w ilościach nawet 15-20 litrów na dobę, rozcieńczonego, bezbarwnego
  • suchość dłoni
  • odwodnienie organizmu.

Rozpoznanie choroby jest możliwe na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań przedmiotowych. Polegają one przede wszystkim na badaniu krwi oraz moczu, a w tym:

  • oznaczeniu elektrolitów we krwi
  • badaniu osmolalności osocza i moczu
  • badaniu ciężaru właściwego moczu.

Dodatkowo kontroluje się stan nawodnienia organizmu.

Moczówka nerkowa

Moczówka prosta nerkowa (zwana również nerkopochodną) to zaburzenie występujące na skutek wadliwego działania cewek nerkowych, na które nie działa wazopresyna. Hormon ten jest wydzielany, jednak nerki nie reagują na niego. Moczówka nerkowa może być schorzeniem zarówno wrodzonym, jak i nabytym – najczęściej wskutek przebytego ostrego lub przewlekłego zapalenia nerek.

Wrodzona postać dotyczy wyłącznie mężczyzn, nabyta zaś to skutek najczęściej uszkodzenia nerek – fizycznie bądź trucizną, alkoholem. Inną przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków, które uszkadzają nerki. Schorzenie to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia, pod warunkiem dostatecznego nawadniania organizmu.

Moczówka prosta – leczenie

Jeżeli przyczyna wystąpienia moczówki jest znana, kluczem do sukcesu jest jej wyeliminowanie. W przypadku, gdy zaleczenie przyczyny nie jest możliwe, a dodatkowo zaburzenie ma charakter przewlekły, trzeba zmienić tryb życia. Podstawą jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (tak, aby zaspokoić pragnienie), w ilości nie mniejszej niż ilość wydalanego moczu. Istotne jest także ograniczenie ilości soli i białka w diecie. Lekarz może także zdecydować o włączeniu odpowiednich środków farmakologicznych.

Jeżeli moczówka prosta jest wrodzona, nie istnieją metody na jej wyleczenie. Leczenie jest wówczas objawowe i polega na nawadnianiu organizmu wedle potrzeby. Leczenie nabytej moczówki opiera się przede wszystkim na diagnozie, niedopuszczaniu do powikłań oraz przyjmowaniu dostatecznej ilości płynów.

Zobacz także: Zespół nerczycowy - jakie są przyczyny pojawienia się tego stanu?