Zamknij

Zatykanie się dziurki w nosie może oznaczać, że rozpoczął się "cykl nosowy"

14.11.2022
Aktualizacja: 14.11.2022 10:59

Zatykanie się dziurki w nosie bez kataru przywodzi na myśl alergię lub problemy z zatokami. Jednak sprawa jest bardziej złożona.

Zatkana dziurka w nosie
fot. Shutterstock

Zatykanie się dziurki w nosie bez kataru to powszechna sprawa. Szacuje się, że dotyka aż 80 procent populacji. Wrażliwe osoby mogą się niepokoić, tymczasem przyczyną często jest... fizjologia.

Co to jest cykl nosowy?

Co kilka godzin dochodzi do samoistnego obrzęku błony śluzowej nosa. Powietrze płynie raz przez jedną, raz przez drugą dziurkę. Jest to tzw. cykl nosowy, który pozwala na zregenerowanie się nabłonka oddechowego.

"Cykl nosowy" kontrolowany jest przez autonomiczny układ nerwowy. Szacuje się, że "cyklu nosowego" doświadcza ok. 70-80% populacji, choć prawdziwej regularności i cykliczności - zaledwie 20-40%.

Ile trwa cykl nosowy?

Wyróżnia się dwa główne typy "cyklu nosowego":

  1. Regularny: dziurki zatykają się i odtykają naprzemiennie.
  2. Paraleliczny: dziurki zatykają się i odtykają w tym samym czasie.

Zatykanie się i odtykanie dziurek w nosie może też występować nieregularnie.

"Cykl nosowy" trwa od 30 minut do 6 godzin, w zależności od osoby. Jeśli jedna dziurka lub obie dziurki w nosie zatkane są cały czas, należy poszukać pomocy laryngologa.

Źródło: "Relationship Between Nasal Cycle, Nasal Symptoms and Nasal Cytology", A. L. Pendolino, B. Scarpa, G. Ottaviano, AM Rhinol Allergy

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.