Zamknij

Zapalenie oskrzeli przypomina zwykłe przeziębienie. Jak rozpoznać bronchit?

12.03.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 23:58

Zapalenie oskrzeli charakteryzuje się męczącym kaszlem. Chorobie towarzyszy także osłabienie, gorączka, katar, ból mięśni i stawów. Zapalenie oskrzeli łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, ale przedłużający się kaszel jest symptomem typowym dla tej choroby. Zapalenia oskrzeli lepiej nie lekceważyć, bo nieleczona choroba może mieć groźne dla zdrowia skutki.

Zapalenie oskrzeli: choroba dolnych dróg oddechowych
fot. Shutterstock

Zapalenie oskrzeli, nazywane bronchitem, to choroba dolnych dróg oddechowych. Może mieć ostry przebieg, wtedy objawy pojawiają się szybko i równie szybko odchodzą. Choroba może być także przewlekła, gdy dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Wtedy wskazane jest wykonanie dodatkowych badań wykluczających np. astmę. Wykrycie w badaniu bakterii jest również częstym wskazaniem do podania antybiotyku.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli: choroba powraca często przez kilka następnych lat. Objawem jest męczący kaszel. Przewlekłe zapalenie oskrzeli prowadzi do upośledzenia drożności oskrzeli i rozdęcia płuc, co powoduje duszności i problemy z oddychaniem.  

Ostre zapalenie oskrzeli: ostre zakażenie układu oddechowego rozpoznawane po wykluczeniu zapalenia płuc. Objawem jest kaszel trwający dłużej niż trzy tygodnie. Choroba jest zazwyczaj niegroźna, nie wymaga specjalistycznego leczenia. 

Nałogowe palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia oskrzeli. To samo dotyczy biernego palenia.

Zapalenie oskrzeli: przyczyny

Ostre zapalenie oskrzeli rozwija się przede wszystkim z powodu infekcji wirusowej wywoływanej np. przez rhinowirusy. Rzadziej przyczyną są bakterie. Do zarażenia dochodzi przez kontakt z osobą chorobą, drogą kropelkową.

Zapalenie oskrzeli: objawy

Objawy zapalenie oskrzeli przypominają symptomy przeziębienia. Dlatego występowanie objawów nie daje lekarzowi pewności, że ma do czynienia z zapaleniem oskrzeli. Konieczne jest w tym przypadku wykonanie badania.

Objawy ustępują w ciągu 6-7 dni od pojawienia się, kaszel natomiast może utrzymywać się nawet przez 2-3 tygodnie.

Objawy zapalenia oskrzeli obejmują:

  • kaszel;
  • odkrztuszanie plwociny białej (śluzowej) lub żółtej oraz zielonkawej (ropnej);
  • gorączka;
  • osłabienie i złe samopoczucie;
  • bóle mięśni, bóle stawów;
  • świszczący oddech.

Zgłoś się do lekarza, gdy gorączka przekroczy 38° C, pojawi się świszczący oddech i problemy z oddychaniem, a także, gdy objawy będą utrzymywać się ponad siedem dni lub się nasilać.

Zapalenie oskrzeli: rozpoznanie

Lekarz rozpoznaje zapalenie oskrzeli najczęściej za pomocą badania fizykalnego. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania klatki piersiowej, radiogramu. Prawidłowy wynik takiego badania pozwala na wykluczenie zapalenie płuc. 

Badania bakteriologiczne przeprowadza się rzadko, ale bywają pomocne w określeniu, jakie wirusy lub bakterie wywołały chorobę. 

Zobacz także

Zapalenie oskrzeli: leczenie

Leczenie zapalenia oskrzeli, jeśli infekcja przebiega bez powikłań, nie wymaga specjalnego leczenia. Wskazane jest natomiast pozostanie w domu i odpoczynek. 

Zalecenia w leczeniu zapalenia oskrzeli:

  • Wypijanie dużej ilości płynów, szczególnie w czasie gorączki;
  • Przyjmowanie leków obniżających gorączkę i ułatwiających odkrztuszanie, jeśli pojawiła się wydzielina;
  • Stosowanie leków rozkurczających oskrzela, u chorych, którzy cierpią z powodu duszności i nasilonego kaszlu.

W większości przypadków przyjmowanie antybiotyku przy zapaleniu oskrzeli nie jest konieczne. Jest to bowiem choroba wywoływana przez wirusy. Lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyku, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego, pojawiła się wysoka gorączka i kaszel z ropną wydzieliną, a także osłabienie.

Źródło: dr med. Filip Mejza, Zapalenie oskrzeli, Medycyna Praktyczna (pulmonologia.mp.pl/choroby)