Zamknij

Dlaczego czasem warto zanieść dziecko do zamrażarki. Przeczytaj koniecznie

15.11.2018 10:47

Pewna matka z Łodzi przeżyła chwile grozy, gdy jej niespełna dwuletni synek zaczął się w nocy dusić. Dzięki błyskawicznej, choć nietypowej, reakcji kobiety dziecko wróciło do zdrowia.

Zapalenie krtani u dziecka, krup
fot. shutterstock

Wydawać by się mogło, że zanoszącemu się kaszlem dziecku należy zapewnić ciepło. Niezbędnik rodzica na czas choroby to wełniany koc, grube skarpetki, gorące mleko. Tymczasem okazuje się, że ogrzewanie chorej pociechy nie zawsze przyniesie pozytywne efekty. A czasem może wręcz zaszkodzić!

Nocny atak kaszlu

Mieszkankę Łodzi o czwartej nad ranem obudził nagły atak kaszlu jej niespełna dwuletniego syna. Początkowo myślała, że dziecko zachłysnęło się śliną przez sen, ale kaszel nie ustępował. Co więcej, brzmiał dziwnie, przypominał nieco szczekanie psa. Gdy chłopiec zaczął się dusić, sytuacja stała się dramatyczna. Na szczęście kobieta przypomniała sobie rodzinną historię, w której jeden z jej krewnych, lekarz, w podobnej sytuacji zaordynował szybkie schłodzenie dziecka. Gdy mąż dzwonił na pogotowie, ona chwyciła syna na ręce i pobiegła do kuchni.

Oddychanie lodowatym powietrzem wydobywającym się z otwartej zamrażalki prawdopodobnie uratowało chłopcu życie. Duszności ustąpiły niemal od razu. Kaszel spowodowany był ostrym zapaleniem krtani, a zimne powietrze obkurczyło naczynia krwionośne, powodując zmniejszenie obrzęku.

Podgłośniowe zapalenie krtani

Podgłośniowe zapalenie krtani (kiedyś: krup) atakuje najczęściej dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a piątym rokiem życia (ze szczytem zachorowań w drugim roku życia). Pojedynczy epizod choroby występuje u 13 proc. dzieci, nawroty męczą 5 proc. maluchów.

Objawy podgłośniowego zapalenia krtani:

  • szczekający kaszel,
  • świst krtaniowy (inaczej stridor),
  • duszności,
  • chrypka.

Ważna informacja: atak kaszlu w podgłośniowym zapaleniu krtani często zaczyna się nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów. Przeważnie występuje w nocy lub wcześnie nad ranem. Kaszel jest bardzo charakterystyczny, przypomina szczekanie psa lub odgłos wydawany przez fokę. Szybkie schłodzenie dróg oddechowych (podejście do okna, wyjście na balkon) może przerwać atak duszności. Konieczna jest szybka konsultacja lekarska.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: ekspressilustrowany.pl, mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka