Zamknij

Zapalenie krtani: ostre i przewlekłe. Jak radzić sobie z chorobą?

01.02.2019
Aktualizacja: 20.10.2020 11:51

Masz chrypkę, chrząkasz, kaszlesz i boli Cię gardło? To mogą być objawy zapalenia krtani. Zapalenie ostre to częsta choroba dorosłych. Nieodpowiednio leczone lub nieleczone wcale może doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia krtani, a to choroba poważna, której leczenie trwa długo. Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie krtani i jak leczyć tę chorobę.

Zapalenie krtani: ostre i przewlekłe. Jak radzić sobie z chorobą?
fot. ---

Zapalenie krtani to stan zapalny odcinka układu oddechowego znajdującego się między gardłem a tchawicą. Wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie krtani. Choroba jest najczęściej powodowana przez zakażenie wirusowe. Zdarza się jednak, że przyczyną zapalenia krtani są bakterie, toksyny, a nawet nadwyrężenie tego delikatnego odcinka.

Krtań to narząd oddzielający przewód pokarmowy od górnych dróg oddechowych. Położona jest w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, sięga od czwartego do szóstego jej kręgu. Krtań u człowieka służy do wydawania dźwięków. Decyduje o sile i wysokości dźwięku i to dzięki niej słychać to, co mówimy.

Krtań pełni również kilka innych ważnych funkcji. Prawidłowa drożność krtani pozwala na swobodne oddychanie, a podczas połykania krtań zabezpiecza przed przedostawaniem się płynów i pokarmów do dolnych dróg oddechowych. 

Ostre zapalenie krtani

To choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zwykle zakaźna. Ostre nieżytowe zapalenie krtani to najczęstsze i najbardziej typowe zapalenie krtani u osób dorosłych. Przyczyną ostrego zapalenia krtani jest najczęściej infekcja wirusowa, która może mieć powikłania bakteryjne, lub pierwotna infekcja bakteryjna. 

Na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, dochodzi do przekrwienia i obrzęku błony śluzowej krtani, a w wielu miejscach do jej złuszczania. Z powodu obrzęku nasila się produkcja gęstego śluzu, który gromadzi się na błonach śluzowych i drażni je.

Objawy ostrego zapalenia krtani:

 • chrypka;
 • drapanie w gardle;
 • kaszel;
 • gorączka;
 • ból przy przełykaniu i mówieniu;
 • bezgłos (afonia);
 • dreszcze;
 • złe samopoczucie;
 • duszność (nie w każdym przypadku).

Ostre zapalenie krtani trwa zwykle kilka dni, choć objawy mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie.

Leczenie ostrego zapalenia krtani

Zakażenia wirusowe ustępują samoistnie. Natomiast zakażenia bakteryjne i bakteryjne powikłania po zakażeniu wirusem leczy się antybiotykiem. W leczeniu ostrego zapalenia krtani stosuje się również leki rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwzapalne i inhalacje. 

W czasie leczenie ostrego zapalenia krtani należy oszczędzać głos. Lepiej mówić mało, niż mówić szeptem, bo to z kolei obciąża mięśnie krtani. Należy również nawadniać organizm, pijąc dużo letnich płynów, przy czym lepiej unikać napojów wysuszających, takich jak kawa czy czarna herbata. 

Odpowiednie nawodnienie ułatwia organizmowi walkę z patogenami i sprzyja regeneracji błon śluzowych.

ZOBACZ: Zapalenie krtani u dzieci

Przewlekłe zapalenie krtani

Rozwija się jako powikłanie ostrego zapalenia krtani lub po niedoleczonym ostrym zapaleniu. W przewlekłym zapaleniu krtani dochodzi do zmian w błonie śluzowej krtani, zazwyczaj do jej ścieńczenia i zaniku. To powoduje ciągłe uczucie suchości i łaskotania w gardle i krtani, zmusza do pochrząkiwania, osłabia głos.

Może być również powodowane przez nadużywanie głosu (dotyczy to głównie zawodowych wokalistów), nałogowe palenie papierosów czy pracę w zanieczyszczonym środowisku. Te czynniki mają drażniący wpływ na krtań i mogą prowadzić do jej obrzęku. Wtedy śluzówka krtani staje się przekrwiona i rozpulchniona.

Objawy przewlekłego zapalenia krtani:

 • suchy kaszel utrzymujący się przez kilka miesięcy;
 • uczucie suchości w gardle;
 • chrypka;
 • bezgłos;
 • uczucie dyskomfortu w krtani z potrzebą odksztuszania;
 • zaczerwienienie i pogrubienie strun głosowych (widoczne w badaniu);
 • złe samopoczucie.

Warto wiedzieć

Powikłania zapalenia krtani

Nieleczone lub źle leczone zapalenie krtani może prowadzić do zaburzenia funkcji strun głosowych, a nawet do powstania zmian nowotworowych.

Leczenie przewlekłego zapalenia krtani

Leczenie przewlekłego zapalenia krtani polega głównie na eliminacji czynnika drażniącego, unikaniu zanieczyszczeń, rezygnacji z papierów i alkoholu. 

Ważny jest również odpoczynek głosowy, czyli oszczędzanie głosu. W leczeniu stosuje się inhalacje solankowe, środki mukolityczne, krótkie kuracje steroidowe. W przypadkach przerostowego zapalenia krtani, niereagującego na leczenie, wskazane może być leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu zmian przerostowych z krtani.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.