Oceń
Masz chrypkę, chrząkasz, kaszlesz i boli Cię gardło? To mogą być objawy zapalenia krtani. Zapalenie ostre to częsta choroba dorosłych. Nieodpowiednio leczone lub nieleczone wcale może doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia krtani, a to choroba poważna, której leczenie trwa długo. Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie krtani i jak leczyć tę chorobę.
Zapalenie krtani to stan zapalny odcinka układu oddechowego znajdującego się między gardłem a tchawicą. Wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie krtani. Choroba jest najczęściej powodowana przez zakażenie wirusowe. Zdarza się jednak, że przyczyną zapalenia krtani są bakterie, toksyny, a nawet nadwyrężenie tego delikatnego odcinka.
Krtań to narząd oddzielający przewód pokarmowy od górnych dróg oddechowych. Położona jest w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, sięga od czwartego do szóstego jej kręgu. Krtań u człowieka służy do wydawania dźwięków. Decyduje o sile i wysokości dźwięku i to dzięki niej słychać to, co mówimy.
Krtań pełni również kilka innych ważnych funkcji. Prawidłowa drożność krtani pozwala na swobodne oddychanie, a podczas połykania krtań zabezpiecza przed przedostawaniem się płynów i pokarmów do dolnych dróg oddechowych.
Ostre zapalenie krtani
To choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zwykle zakaźna. Ostre nieżytowe zapalenie krtani to najczęstsze i najbardziej typowe zapalenie krtani u osób dorosłych. Przyczyną ostrego zapalenia krtani jest najczęściej infekcja wirusowa, która może mieć powikłania bakteryjne, lub pierwotna infekcja bakteryjna.
Na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, dochodzi do przekrwienia i obrzęku błony śluzowej krtani, a w wielu miejscach do jej złuszczania. Z powodu obrzęku nasila się produkcja gęstego śluzu, który gromadzi się na błonach śluzowych i drażni je.
Objawy ostrego zapalenia krtani:
- chrypka;
- drapanie w gardle;
- kaszel;
- gorączka;
- ból przy przełykaniu i mówieniu;
- bezgłos (afonia);
- dreszcze;
- złe samopoczucie;
- duszność (nie w każdym przypadku).
Ostre zapalenie krtani trwa zwykle kilka dni, choć objawy mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie.
Leczenie ostrego zapalenia krtani
Zakażenia wirusowe ustępują samoistnie. Natomiast zakażenia bakteryjne i bakteryjne powikłania po zakażeniu wirusem leczy się antybiotykiem. W leczeniu ostrego zapalenia krtani stosuje się również leki rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwzapalne i inhalacje.
W czasie leczenie ostrego zapalenia krtani należy oszczędzać głos. Lepiej mówić mało, niż mówić szeptem, bo to z kolei obciąża mięśnie krtani. Należy również nawadniać organizm, pijąc dużo letnich płynów, przy czym lepiej unikać napojów wysuszających, takich jak kawa czy czarna herbata.
Odpowiednie nawodnienie ułatwia organizmowi walkę z patogenami i sprzyja regeneracji błon śluzowych.
ZOBACZ: Zapalenie krtani u dzieci
Przewlekłe zapalenie krtani
Rozwija się jako powikłanie ostrego zapalenia krtani lub po niedoleczonym ostrym zapaleniu. W przewlekłym zapaleniu krtani dochodzi do zmian w błonie śluzowej krtani, zazwyczaj do jej ścieńczenia i zaniku. To powoduje ciągłe uczucie suchości i łaskotania w gardle i krtani, zmusza do pochrząkiwania, osłabia głos.
Może być również powodowane przez nadużywanie głosu (dotyczy to głównie zawodowych wokalistów), nałogowe palenie papierosów czy pracę w zanieczyszczonym środowisku. Te czynniki mają drażniący wpływ na krtań i mogą prowadzić do jej obrzęku. Wtedy śluzówka krtani staje się przekrwiona i rozpulchniona.
Objawy przewlekłego zapalenia krtani:
- suchy kaszel utrzymujący się przez kilka miesięcy;
- uczucie suchości w gardle;
- chrypka;
- bezgłos;
- uczucie dyskomfortu w krtani z potrzebą odksztuszania;
- zaczerwienienie i pogrubienie strun głosowych (widoczne w badaniu);
- złe samopoczucie.
Leczenie przewlekłego zapalenia krtani
Leczenie przewlekłego zapalenia krtani polega głównie na eliminacji czynnika drażniącego, unikaniu zanieczyszczeń, rezygnacji z papierów i alkoholu.
Ważny jest również odpoczynek głosowy, czyli oszczędzanie głosu. W leczeniu stosuje się inhalacje solankowe, środki mukolityczne, krótkie kuracje steroidowe. W przypadkach przerostowego zapalenia krtani, niereagującego na leczenie, wskazane może być leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu zmian przerostowych z krtani.
Oceń artykuł
