Zamknij

Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych. Jak rozpoznać objawy choroby?

21.03.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 16:27

Zapalenie gardła to wyjątkowo często występująca przypadłość. Objawia się silnym bólem gardła i problemami ze swobodnym przełykaniem. Zapalenie gardła wywoływane jest przez wirusy, bakterie lub grzyby, choć najczęściej ma pochodzenie wirusowe. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową, dlatego na zapalenie gardła najbardziej narażone są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich i pracujące z dziećmi. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zapalenia gardła.

Silny ból gradła może być objawem zapalenia gradła
fot. Shutterstock

Zapalenie gardła to choroba powodowana najczęściej przez wirusy i bakterie. Zapalenie może także powstawać na skutek infekcji wirusowej, która przeradza się bakteryjną. W niektórych przypadkach od razu dochodzi do zakażenia bakteryjnego (pierwotna infekcja bateryjna), które objawia się wysoką gorączką i ogromnym bólem gardła, a także obrzękiem błony śluzowej gardła i białym nalotem na migdałkach. Bakteryjne zapalenie gardła daje znacznie gorsze i bardziej przykre objawy niż wirusowe. Wymaga także leczenia antybiotykiem.

Na zapalenie gardła chorują najczęściej małe dzieci, ale przypadłość dotyka także dorosłych. Zapalenie gardła uznawane jest za chorobę niegroźną, ale brak leczenia lub nieodpowiednie leczenie może prowadzić do groźnych powikłań. Zachorowania na zapalenie gardła nie da się całkowicie uniknąć, ale można zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez unikanie kontaktu z osobami chorującymi, wystrzeganie się palenia papierosów, dbanie o odpowiednie nawilżenie gardła i powietrza w domu. Zaleca się także dbanie o zdrowie i staranne leczenie wszelkich stanów chorobowych.

Objawy zapalenia gardła

Objawy zapalenia gardła mogą różnić się ze względu na przyczynę występowania choroby. Zapalenie gardła powodowane przez wirusy, czyli wirusowe zapalenie gardła, objawia się najczęściej: bólem gardła (zazwyczaj kłującym i drapiącym), katarem, chrypką, bólem mięśni, swędzeniem i zaczerwieniem spojówek, a także niską gorączką lub stanem podgorączkowym.

Objawem bakteryjnego, paciorkowcowego zapalenia gardła jest przede wszystkim silny ból gardła uniemożliwiający przełykanie, a także wysoka gorączka, obrzęk i tkliwość węzłów chłonnych szyi oraz biały nalot na migdałkach. Bakteryjne zapalenie gardła, w przeciwieństwie do wirusowego, przebiega bez kaszlu, kataru i zaczerwienia spojówek.

  • Zazwyczaj już same objawy wskazują, czy mamy do czynienia z zapalaniem gardła wirusowym, czy bakteryjnym. Aby potwierdzić diagnozę, wykonuje się test paciorkowcowy lub posiew z gardła.

Przyczyny zapalenia gardła

Zapalenie gardła jest najczęściej powodowane przez wirusy. Inną przyczyną choroby mogą być bakterie, paciorkowce, które znacznie częściej atakują dzieci niż dorosłych. Przyczyną zapalenia gardła mogą być także grzyby, chociaż nie jest to często spotykana sytuacja. Zapalenie gardła mogą wywoływać także czynniki niezakaźne, takie jak podrażnienie gardła dymem papierosowym, a także podrażnienie przez kwaśną treść żołądka, na przykład przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Przyczyną zapalenia gardła może być także alergia oraz niektóre leki wykazujące działania niepożądane (np. zespół Stevensa-Johnsona).

Zapalenie gardła towarzyszy także niektórym chorobom zakaźnym, takim jak grypa, mononukleoza zakaźna, czy błonica.

Leczenie zapalenia gardła

Zapalenie gardła wywołane przez wirusy ustępuje samoistnie po ok. 5-7 dniach. Leczenie wirusowego zapalenia gardła jest objawowe i polega na podawaniu leków łagodzących katar, kaszel i ból gardła. Zaleca się odpoczynek w łóżku i pozostanie w domu do czasu ustąpienia objawów. W leczeniu niezwykle ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów i ciągłe nawilżanie gardła. Można wypijać ciepłe mleko z miodem lub herbatki ziołowe z dodatkiem miodu i cytryny. Ulgę w bólu gardła przynoszą także okłady z ciepłego ręcznika i ogrzewanie gardła szalikiem. Bolące gardło można także płukać wodą z łyżeczką soli kuchennej lub naparem z kory dębu, szałwii i rumianku.

Jeśli po ok. tygodniu objawy zapalenia gardła nie ustąpią, ból gardła i gorączka nasilą się, a na migdałkach pojawi się nalot, może to oznaczać, że infekcja z wirusowej przerodziła się w bakteryjną.

Antybiotyki stosuje się tylko w przypadku, gdy zapalenie gardła ma przyczynę bakteryjną (paciorkowce). Ze względu na silną zakaźność zaleca się, by osoby chore na bakteryjne zapalenie gardła pozostały w domu przynajmniej przez jedną dobę od momentu rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Powikłania po zapaleniu gardła

Powikłania po zapaleniu gardła są najczęściej wynikiem nieleczonej lub źle leczonej infekcji bakteryjnej. Do najczęściej występujących powikłań bakteryjnego zapalenia gardła zalicza się:

  • ropień okołomigdałkowy;
  • ropień tylnej części gardła, części krtaniowej gardła i ropowica przestrzeni przygardłowej;
  • gorączka reumatyczna;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek.

Do powikłań bakteryjnego zapalenia gardła dochodzi stosunkowo rzadko. Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się w przebiegu zapalenia gardła należy konsultować z lekarzem prowadzącym

Zapalenie gardła i angina. Jak odróżnić od siebie choroby?

Angina to inaczej bakteryjne zapalenie gardła. Należy jednak rozróżniać te dwa pojęcia, ponieważ nie każde zapalenie gardła jest anginą. O anginie można mówić, gdy na migdałkach pojawiają się czopy ropne, węzły chłonne są powiększone, występuje wysoka gorączka (ponad 38°C), ból głowy, osłabienie i duży ból gardła utrudniający połykanie.

Źródło: lek. med. Romana Rajba, Zapalenie gardła