Zamknij

Wydzielina (wyciek) z ucha: co to oznacza? Kolor, zapach wydzieliny

07.12.2021
Aktualizacja: 07.12.2021 14:50
Infekcja ucha
fot. Shutterstock

Gdy z ucha wydostaje się wodnista, żółta, przezroczysta lub cuchnąca wydzielina, to znak, że należy skontaktować się z lekarzem. Wyciek wydzieliny z przewodu słuchowego jest częstym objawem infekcji bakteryjnych, grzybiczych, zapaleń uszu. O czym świadczy wygląd wydzieliny? Na co zwrócić uwagę? WYJAŚNIAMY.

  1. Wydzielina (wyciek) z ucha. O czym świadczy?
  2. Wydzielina (wyciek) z ucha. Jak leczyć?

U każdej zdrowej osoby w uchu znajduje się woszczyna (woskowina). Woszczek może mieć różną konsystencję — czasami jest bardzo gęsty, innym razem rzadszy, ale jego występowanie, nawet w zwiększonej ilości, nie jest objawem patologicznym.

Nadmiar woszczku można usunąć za pomocą dostępnych w aptece preparatów. Jego nadmiar usuwany jest także podczas codziennych, rutynowych zabiegów higienicznych, w tym podczas mycia uszu, kąpieli pod prysznicem, w wannie itp.

Natomiast wyciek wydzieliny z ucha powinien być powodem do niepokoju. Wydzielina wydostająca się z ucha, która ma nieprzyjemny zapach, świadczy zwykle o rozwijającej się infekcji.

Wydzielina (wyciek) z ucha. O czym świadczy?

Wyciek z ucha (przewodu słuchowego) jest najczęściej objawem zapalnym ucha zewnętrznego lub środkowego.

  • Gęsta wydzielina, której towarzyszy ból i świąd ucha może być objawem zapaleniem skóry przewodu słuchowego.
  • Obfity wyciek z ucha może świadczyć o chorobie ucha środkowego.
  • Ropny wyciek, któremu towarzyszy ból i upośledzenie słuchu jest objawem infekcji bakteryjnej ucha.
  • Gęsty, kleisty wyciek o nieprzyjemnym zapachu może świadczyć o infekcji grzybiczej.
  • Ropno-krwisty wyciek z ucha jest objawem ostrego zapalenia ucha, w którego przebiegu może dojść do rozerwania błony bębenkowej.

W ostrym zapaleniu ucha wystąpienie wycieku poprzedza ostry ból ucha, który ustępuje lub zmniejsza się po pojawieniu wycieku.

Warto wiedzieć

Wydzielina z ucha - badania

Wyciek wydzieliny z ucha jest podstawą do wizyty u lekarza laryngologa. Konieczne jest przeprowadzenie badań, takich jak badanie otoskopowe, czyli ocena wziernikowa ucha. Czasami trzeba również wykonać badanie bakteriologiczne wydzieliny, by ustalić jakie bakterie wywołały infekcje i określić ich wrażliwość na antybiotyki.

Wydzielina (wyciek) z ucha. Jak leczyć?

Wyciek będący objawem zapalenia ucha lub infekcji bakteryjnej leczy się za pomocą antybiotyków. Na infekcję grzybiczą stosuje się preparaty o działaniu miejscowym, które niszczą lub hamują rozwój danych patogenów. Lekarz może także zalecić stosowanie preparatów o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym.

W każdym przypadku nadmiar wydzieliny usuwa się delikatnie. Należy dbać o higienę skóry wokół ucha i nie rozprowadzać wydzieliny na twarzy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); medicover.pl