Zamknij

Woskowina: kolor ma znaczenie. O czym świadczy woskowina z ucha?

23.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:38

Woskowina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania uszu. Nawilża przewody słuchowe, chroni je przed zarazkami, gromadzi je i usuwa poza uszy. Kolor woskowiny mówi zatem wiele o kondycji zdrowotnej uszu. Sprawdź, kiedy wygląd woskowiny powinien niepokoić.

Woskowina z ucha
fot. Shutterstock

Woskowina jest naturalną substancją wytwarzaną przez uszy w celu ochrony kanału słuchowego i błony bębenkowej. Odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ucha. Pomaga usunąć zanieczyszczenia z kanału słuchowego, zapobiega wnikaniu ciał obcych i cząstek głęboko do ucha, a nawet pomaga chronić uszy przed zarazkami.

Co ciekawe, dzięki naturalnie wykonywanym ruchom podczas mówienia i żucia, a także samemu kształtowi ucha woskowina naturalnie porusza się w górę i wydobywa na zewnątrz ucha. Stara woskowina wydostaje się z kanału słuchowego i wypada naturalnie, zabierając ze sobą wszelkie zanieczyszczenia i martwe komórki skóry.

O czym świadczy kolor woskowiny z ucha?

Woskowina nie ma jednolitego koloru, może być biała, żółta, pomarańczowa, brązowa czy czarna. Jednak kolor ten specyficznej substancji nie powinien znacząco odbiegać od normy.

Ogólnie rzecz biorąc, kolor woskowiny ma związek z jej wiekiem. Nowszy woskowina ma zwykle jaśniejszy kolor i ciemnieje wraz z wiekiem, gdy zbiera kolejne zanieczyszczenia.

Natomiast kolor, tekstura i ilość woskowiny różnią się w zależności od osoby. U większości ludzi, którzy produkują regularną ilość woskowiny, uszy mogą łatwo usunąć wosk samodzielnie. Dzieje się to z różną prędkością, co często prowadzi do tego, że woskowina ma przeróżny wygląd.

Jednak niektórzy ludzie produkują więcej woskowiny, niż jest to potrzebne. Gdy tak się dzieje, uszy mogą nie być w stanie wystarczająco szybko pozbyć się wosku i mogą wystąpić blokady. To wpływa na zmianę koloru i tekstury woskowiny.

Normalny kolor woskowiny z ucha:

  • biały do jasnożółtego (świeża woskowina);
  • żółty do pomarańczowego (świeża woskowina);
  • ciemnopomarańczowy (stara i lepka woskowina, która zbiera zanieczyszczenia);
  • pomarańczowa do brązowej (stara, lepka, twarda woskowina).

Niepokojący kolor woskowiny z ucha:

  • żółty do zielonego (infekcja ucha);
  • zielony (śmierdząca woskowina, zaawansowana infekcja ucha);
  • woskowina z domieszką krwi (zadrapanie, rana w kanale ucha lub pękniecie błony bębenkowej);
  • szary (nagromadzenie kurzu i zanieczyszczeń);
  • czarny (nagromadzenie starej woskowiny).

Tekstura woskowiny zmienia się wraz z jej wiekiem, czyli czasem, jaki upływa od momentu jej wyprodukowania do wydalenia z ucha. Dzieci mają zwykle bardziej miękką woskowinę, która ma jaśniejszy kolor, a dorośli ciemniejszą i twardszą.

ZOBACZ TAKŻE: Barwa języka mówi wiele o zdrowiu. Kiedy kolor języka wskazuje na chorobę? 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Chociaż woskowina ze zdrowych uszu może mieć różne kolory, to istnieją przypadki, w których należy zgłosić się do lekarza.

Konsultacji wymaga każda wydzielina z ucha, która nie jest woskowiną. Do lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy woskowina zawiera krew, a także w przypadku, gdy woskowina nadmiernie się gromadzi, co powoduje ból, problemy ze słuchem, uczucie zatkania ucha. 

ZOBACZ: Jak bezpiecznie czyścić uszy?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.