Zapalenie gardła: wirusowe czy bakteryjne? Objawy i leczenie

08.11.2018
Aktualizacja: 08.07.2019 15:35
Zapalenie gardła: wirusowe czy bakteryjne? Objawy i leczenie
fot. Shutterstock

Każdego dnia drogi oddechowe narażone są na ataki ze strony różnych patogenów. Dlatego zapalenie gardła nie jest rzadkością. Infekcja powodowana jest zazwyczaj przez wirusy, ale przyczyną zapalenia mogą być również bakterie. Dowiedz się, jak rozpoznać wirusowe, a jak bakteryjne zapalenie gardła i jak leczyć tę chorobę.

Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych to termin określający zapalenie struktur gardła, w tym migdałków podniebiennych. Większość zapaleń ma ostry przebieg. Częściej zapalenie gardła wywoływane jest przez wirusy niż bakterie.

Zapaleniu gardła towarzyszą objawy tzw. przeziębieniowe:

  • ból gardła;
  • problemy z przełykaniem;
  • ból podczas mówienia;
  • drapanie i swędzenie w gardle;
  • chrypka;
  • suchość w gardle;
  • obrzęk i przekrwienie błony śluzowej;
  • kaszel;
  • katar, zatkany nos;
  • stan podgorączkowy lub gorączka.

Objawy mogą jednak różnić się ze względu na atakujące patogeny. W zapaleniu bakteryjnym na obrzękniętych migdałkach pojawia się nalot, ból gardła jest nie do zniesienia, a gorączka wysoka. Zapalenie gardła wirusowe ma zazwyczaj lżejszą postać i łagodniejsze objawy.

Zobacz także

Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła?

Bardzo ciemne, malinowe zabarwienie błony śluzowej gardła, obrzęknięte migdałki z białym nalotem, spuchnięty języczek (mały fragment miękkiej tkanki na środku podniebienia) i język pokryty szarym nalotem świadczą o bakteryjnym zapaleniu gardła, czyli anginie. To niemal pewne, gdy wymienionym objawom towarzyszy wysoka gorączka.

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła

Leczenie anginy wymaga podania antybiotyku, dlatego ból gardła, obrzęk i nalot na migdałkach powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. 

Anginy nie wolno lekceważyć, bo to poważna choroba. Nieleczona może prowadzić do powikłań takich jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ropień okołomigdałkowy, gorączka reumatyczna.

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie gardła?

Zaczerwieniona, przekrwiona błona śluzowa gardła, a także opuchnięte i przekrwione migdałki to objawy mogące świadczyć o wirusowym zapaleniu gardła. Na migdałkach pojawiają się wtedy malutkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym (wysięk surowiczy), charakterystyczne dla infekcji wirusowej.

Leczenie wirusowego zapalenie gardła

Leczenie wirusowego zapalenia gardła nie wymaga zażywania antybiotyków, a wyłącznie leków przeciwzapalnych. Gardło najlepiej odkażać poprzez płukanie, na przykład roztworem sody lub soli. Ból gardła łagodzić można pastylkami do ssania lub środkami przeciwbólowymi na gardło w aerozolu. 

Wirusowe zapalenia gardła trwa mniej więcej 5-7 dni i zazwyczaj przechodzi samoistnie.