W Krakowie wszczepiono pierwszy polski implant ucha środkowego

Monika Piorun
13.04.2017 10:36
W Krakowie wszczepiono pierwszy polski implant ucha środkowego
fot. Maciej Bernaś, KSAF AGH

Otoimplant to autorski wynalazek naukowców z AGH. Umożliwia rekonstrukcję kosteczek słuchowych w uchu środkowym i eliminuje zakażenia bakteryjne. W Klinice Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie udało się z sukcesem wszczepić to innowacyjne urządzenie pierwszemu pacjentowi.

Nad nowoczesną protezą ucha środkowego zespół naukowy pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Ziąbki z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH pracował od marca 2016 roku.

Ich aparat różni się od dotychczas stosowanych implantów tytanowych tym, że jest dużo lżejszy oraz ma działanie bakteriobójcze, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko infekcji oraz umożliwia krótszą rekonwalescencję pacjentów cierpiących na schorzenia narządu słuchu.

Polskim konstruktorom udało się to dzięki zastosowaniu polimeru zawierającego nanocząsteczki srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Takie rozwiązanie może sprzyjać dużo szybszej niż do tej pory poprawie słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych z powodu wad wrodzonych, różnego typu urazów oraz stanów zapalnych.

Najważniejszym etapem projektu "Otoimplant" - jak przyznają sami naukowcy - było rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem 6 pacjentów z uszkodzonym narządem słuchu.

Lekarz laryngolog - dr n.med. Agnieszka Wiatr, która nadzorowała pierwszą w Polsce operację wszczepienia tego innowacyjnego implantu, wyjaśnia: 

Zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych schorzeń spotykanych w laryngologii. Mnogość bakterii będących przyczyną tego typu chorób oraz narastająca oporność na powszechnie stosowane antybiotyki zmusza do szukania nowych sposobów walki z przewlekłymi zapaleniami ucha środkowego. Jedną z takich metod jest szukanie nowych materiałów o właściwościach nie tylko dobrze przewodzących dźwięk, ale również takich, które będą usuwały stan zapalny. Dzięki takim wynalazkom jesteśmy w stanie zaproponować chorym nie tylko usunięcie zakażenia bakteryjnego, ale przede wszystkim poprawę słuchu.

Z kolei dr inż. Magdalena Ziąbka z Akademii Górniczo-Hutniczej podkreśla, że:

Stworzony implant to kolejny, znaczący krok w dążeniu do stworzenia protezy idealnej. Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie, które będzie alternatywą dla obecnie stosowanych protez i konsekwentnie dążyliśmy do postawionego celu. Przeprowadzona operacja jest zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy, choć największą nagrodą będzie dla nas satysfakcja pacjentów z przywrócenia im percepcji dźwięku.

W ramach badań klinicznych nowoczesne implanty stworzone przez polskich naukowców mają zostać wszczepione sześciu pacjentom.

Zrzut-ekranu-2017-04-13-o-10.34.24

Od lewej dr hab n. med. Maciej Wiatr, dr inż. Magdalena Ziąbka, dr n. med. Agnieszka Wiatr, prof. dr hab. n. med. Jacek Składzień, fot. Maciej Bernaś, KSAF AGH

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/AGH/π