Zamknij

Ten zmysł towarzyszy człowiekowi do śmierci. To ważne dla bliskich

17.10.2022 14:04

Naukowcy odkryli, że słuch towarzyszy człowiekowi do ostatnich chwil przed śmiercią, nawet wtedy, gdy opuszczają go inne zmysły. Badania wskazują, że umierający człowiek słyszy wszystko do samego końca. To ważna informacja dla rodzin umierających pacjentów, którzy towarzyszą ukochanym na ostatnim etapie życia.

Umierający człowiek
fot. Shutterstock

Badania wskazują, że słuch jest ostatnim zmysłem, jaki tracą umierający ludzie. Naukowcy odkryli, że mózg nadal rejestruje ostatnie dźwięki, jakie dana osoba kiedykolwiek usłyszy, nawet jeśli jej ciało przestaje już reagować na bodźce.

Rodzinom pacjentów bliskich śmierci lekarze często mówią, aby rozmawiali z bliskimi. Dzieje się tak, ponieważ badania sugerują, że kiedy człowiek umiera, jego słuch nadal działa. Mózg nadal rejestruje ostatnie dźwięki, jakie dana osoba kiedykolwiek usłyszy, nawet jeśli ciało przestało już reagować.

"Bliscy powinni jak najdłużej rozmawiać z umierającym krewnym"

Badanie opublikowane w 2020 roku wykazało, że mózgi umierających pacjentów objętych opieką paliatywną nadal rejestrowały aktywność w odpowiedzi na dźwięki. Naukowcy monitorowali aktywność mózgu u 17 zdrowych pacjentów z grupy kontrolnej, ośmiu reagujących pacjentów hospicyjnych i pięciu niereagujących pacjentów hospicyjnych. Każdemu pacjentowi przedstawiono dwa rodzaje pieśni, przy czym jedna wersja miała pięć powtórzonych schematów dźwiękowych, a inne były bardziej rozbudowane.

Zdrowych i reagujących pacjentów poproszono o policzenie liczby piosenek, w których wzorce uległy zmianie. Naukowcy odkryli, że wzorce aktywności mózgu u osób niereagujących były podobne do tych obserwowanych u zdrowych pacjentów, co sugeruje, że ludzie nadal słyszą, gdy umierają.

- Przedstawiliśmy dowody na to, że przynajmniej kilku bliskich śmierci pacjentów hospicjów, którzy nie byli w stanie odpowiedzieć na bodźce werbalne ze strony rodziny lub opiekunów, słyszało i odpowiadało "neuronowo" na sekwencje prostych bodźców słuchowych - napisali badacze. - Jest to zgodne z przekonaniem, że słuch jest jednym z ostatnich zmysłów, który traci funkcje, gdy osoba umiera, i uwiarygodnia radę, że bliscy powinni jak najdłużej rozmawiać z umierającym krewnym - wyjaśnili.

Lawrence Ward, autor badania i profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedział: "Wiemy, że niektóre z układów słuchowych tych pacjentów funkcjonują w sposób, który wydaje się być zbliżony do "normalnego" sposobu funkcjonowania.

Choć wiele wskazuje na to, że słuch jest ostatnim zmysłem, który tracimy przed śmiercią, naukowcy nie są pewni, czy pacjenci rzeczywiście rozumieją to, co słyszą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk