Zamknij

Często zasypiasz w samolocie? To może być groźne dla Twojego słuchu!

27.09.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 15:57
Sen w samolocie, częste zasypianie podczas lotu może być niezdrowe
fot. Shutterstock

– Jeśli regularnie sypiasz podczas podróży lotniczych, możesz uszkadzać swój słuch – ostrzegają naukowcy z Harvard Medical School. Wszystko przez wahania ciśnienia, które najbardziej szkodzą naszym uszom, jeśli będziemy drzemać podczas lądowania samolotu. 

Jeśli latasz samolotem zaledwie kilka razy w roku, to nie musisz się obawiać, że sen w trakcie lotu Ci zaszkodzi. Kłopot mogą mieć jednak osoby, które odbywają systematyczne podróże lotnicze. Okazuje się, że grożą im takie problemy ze słuchem jak... zawodowym płetwonurkom lub wielbicielom wspinaczki wysokogórskiej!

Jak donosi "The Independent", naukowcom z Harvard Medical School udało się wykazać, że sen podczas nagłych zmian wysokości podczas lotu może powodować trwałe uszkodzenie słuchu. Jak to możliwe?

Kiedy zasypiamy, różnice ciśnień pomiędzy uchem środkowym a otoczeniem prowadzą do blokowania się kanału usznego. Dochodzi wtedy do zablokowania trąbki Eustachisza i połączenia pomiędzy uchem środkowym a nosem. Wzrasta wtedy ryzyko zapalenia ucha środkowego oraz urazu ciśnieniowego.

Zatkane uszy i towarzyszący im ból głowy to częsty problem osób latających samolotami. Można sobie z tym poradzić np. często ziewając, przełykając ślinę lub żując ślinę. Wystarczy, że będziemy się starać co jakiś czas poruszać szczęką i udrożnić dzięki temu kanał uszny. Niestety kiedy zaśniemy, tracimy nad tym kontrolę i nie jesteśmy w stanie przystosować się do gwałtownych zmian ciśnienia podczas lotu tak sprawnie, jak wtedy, kiedy jesteśmy wybudzeni. 

Jeśli obudzimy się po drzemce w samolocie i zaczniemy odczuwać ból głowy oraz będziemy mieć zatkane uszy – to według badaczy z Harvardu może to być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Najbardziej niebezpieczny jest jednak sen podczas lądowania. Specjaliści radzą, by zadbać o to, by obudzić się przynajmniej pół godziny przed momentem, w którym samolot zacznie zniżać się do lądowania.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Harvard Medical School/The Independent/Manchester Evening News