Zamknij

Polipy nosa: niegroźne, ale problematyczne zmiany w nosie

03.06.2019
Aktualizacja: 03.07.2021 09:26
Polipy nosa
fot. Shutterstock

Polipy nosa to różnej wielkości zmiany wywodzące się ze śluzówki, które mają mają zwykle kształt łezki, kropelki, czy winogron. Mogą mieć różną wielkość i to zwykle determinuje, jak problematyczne będą. Małe polipy mogą zostać niezauważone, duże natomiast powodują niedrożność nosa i zatok, bóle głowy, chrapanie, upośledzenie węchu. Sprawdź, na czym polega leczenie polipów.

Polipy nosa to miękkie i bezbolesne zmiany w kształcie kropel wody lub winogron, które lokalizują się w nosie. Są to zmiany nienowotworowe, co nie znaczy wcale, że nie sprawiają żadnych problemów. Polipy wywodzą się z błony śluzowej wyściełającej przewody nosowe i zatoki przynosowe. Te charakterystyczne zmiany występują najczęściej w miejscu, gdzie zatoki przynosowe uchodzą do jam nosa.

Przyczyna tworzenia się polipów nie jest do końca znana. Wiadomo, że zmiany te występują częściej u chorych na astmę, szczególnie aspirynową, alergiczne grzybicze zapalenie zatok, mukowiscydozę, zespół Churga i Strauss. Samo powstawanie polipów ma bardzo często związek z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok. Uważa się, że u osób z polipami nosa występuje zmieniona odpowiedź układu immunologicznego na zakażenie.

Objawy polipów nosa

Małe polipy nie są zazwyczaj odczuwalne. To większe zmiany powodują nieprzyjemne dolegliwości. Do najczęstszych objawów dużych polipów zalicza się: 

  • uczucie zatkania nosa;
  • łzawienie;
  • spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła;
  • wyciek surowiczej lub ropnej treści z nosa;
  • upośledzenie węchu;
  • upośledzenie smaku.

Oprócz dolegliwości ściśle związanych z nosem mogą również występować takie objawy, jak bóle głowy, bóle zębów, chrapanie. Niestety, polipy nosa są przyczyną nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych, ponieważ uniemożliwią swobodny przepływ powietrza przez nos i sprawne opróżnianie zatok z wydzieliny.

Rozpoznanie polipów nosa

Podstawą rozpoznania polipów nosa jest badanie laryngologiczne, a także dodatkowe badania. Duże polipy widoczne są w rynoskopii przedniej.

Lekarz może również zlecić wykonanie fiberoskopii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, czyli badań, które umożliwiają precyzyjną lokalizację polipów.

Leczenie polipów nosa

Jeśli nos jest drożny, to początkowo stosuje się przeciwzapalne leki sterydowe stosowane donosowo. Jednak w przypadku zatkanego nosa, szczególnie gdy polipom towarzyszy astma, leki sterydowe podaje się doustnie przez niedługi czas, a następnie stosuje się preparaty miejscowo. Leki sterydowe często powodują zmniejszenie się lub zanikanie polipów, ale zdarza się, że po zakończeniu leczenia problem powraca.

Leczenie zabiegowe stosuje się w przypadku, gdy polipy są bardzo duże i utrudniają oddychanie oraz odprowadzanie wydzieliny z nosa, oraz gdy wcześniejsze działania nie przynoszą oczekiwanych skutków. Polipy usuwa się metodą endoskopową (funkcjonalna chirurgia endoskopowa zatok).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl