Zamknij

Operacja przegrody nosowej. Jak leczyć krzywą przegrodę?

03.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:52

Krzywa przegroda nosowa występuje u nawet 90 proc. osób. Nie u wszystkich sprawia istotne problemy, ale zdarza się, że powoduje przewlekłą niedrożność nosa, utrudnia życie, spanie, funkcjonowanie. Wtedy zwykle rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna przegrody. Dowiedz się, na czym polega zabieg i kto się do niego kwalifikuje.

Operacja nosa
fot. Shutterstock

Przegroda nosowa rzadko ustawiona jest idealnie symetrycznie. U większości osób jest mniej lub bardziej skrzywiona, co z kolei wywołuje mniej lub bardziej poważne objawy. 

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej dzieli się na wrodzone i na nabyte. Najczęstszą przyczyną nabytego skrzywienia przegrody są urazy nosa, w tym uraz okołoporodowy związany z przejściem dziecka przez kanał rodny. 

Leczenie operacyjne skrzywionej przegrody nosowej

Plastyka przegrody nosa jest najczęściej wykonywaną operacja otolaryngologiczną. Jednak samo skrzywienie przegrody nosa nie jest wskazaniem do operacji. Nie każda osoba ze skrzywioną przegrodą będzie odczuwać dolegliwości. Wskazaniem do leczenia jest niedrożność nosa, nawracające infekcje zatok, krwawienie z nosa, niemożność oddychania przez nos, chrapanie, bezdech senny, bóle głowy, upośledzone odczuwanie zapachów i wiele innych. Lekarz po badaniu i zebraniu wywiadu decyduje, czy operacja nosa jest konieczna.

Objawy krzywej przegrody

Osoby ze skrzywioną przegrodą często (częściej niż inni) narzekają na przewlekły katar, bóle głowy, poranną chrypkę, chrapanie, wysychanie błony śluzowej nosa i gardła, nawracające krwawienia z nosa oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. 

Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu skrzywionego fragmentu przegrody nosa lub jej zmobilizowaniu i ustawieniu w linii pośrodkowej. Warto jednak pamiętać, że operacja ta dotyczy tylko przegrody, nie należy więc oczekiwać, że zmieni się też zewnętrzny wygląd nosa. 

  • Czy chrząstka przegrody nosa może odrosnąć? Wiele osób martwi się, że po operacji ich problem powróci i po kilku latach znów będą musieli mierzyć się z koniecznością zabiegu chirurgicznego. Tymczasem chrząstka przegrody nosa nie ma tendencji do odrastania po korekcji chirurgicznej. Jeśli zabieg wykonano do 21. rokiem życia, czyli przed zakończeniem okresu wzrostu kości twarzoczaszki, to istnieje pewne ryzyko ponownego wystąpienia skrzywienia przegrody. Osoby starsze nie powinny mieć jednak takiego problemu.

Przebieg operacji chirurgicznej przegrody nosowej

Zabieg wykonuje się przeważnie w znieczuleniu ogólnym, a czasami w znieczuleniu miejscowym, wtedy pacjent nie odczuwa bólu, ale jest przytomny. Podczas zabiegu chirurg usuwa elementy przegrody nosowej powodujące jej asymetrię. Pod koniec zabiegu do obu jam nosa wprowadza się płytki, które mają za zadanie przez kilka dni stabilizować przegrodę. Zakłada się również tamponadę, którą usuwa się następnego dnia.

Niestety, po zabiegu pacjent zwykle nie czuje się dobrze, dlatego lepiej wcześniej wziąć zwolnienie lub urlop i spokojnie dojść do siebie w domu. W ciągu pierwszych 48 godzin, gdy założona jest tamponada, mogą pojawić się bóle głowy, uczucie zatkania uszu, ból nosa i okolicy górnej wargi. Do tego dochodzi obrzęk nosa, który utrzymuje się nawet do dwóch tygodni po zabiegu. Cały okres rekonwalescencji wynosi ok. trzy tygodnie i w tym czasie najlepiej unikać wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, opalania, saunowania, kąpieli w basenie i latania samolotem. 

Niezwykle ważna jest higiena jamy nosowej po zabiegu. Przez dwa tygodnie należy przepłukiwać nos z zalegającej wewnątrz wydzieliny i stosowanie leków zaleconych przez laryngologa. 

Warto wiedzieć

Powikłania po operacji przegrody nosowej

Powikłania po zabiegu nie występują często, ale zawsze istnieje takie ryzyko. Do najczęstszych powikłań zalicza się perforację przegrody, krwiaka i ropienia przegrody nosa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.